poniedziałek, 03 październik 2011 09:54

DOŻYNKI GMINNE 2011

Dożynki to największe w roku święto polskiej wsi będące ukoronowaniem rolniczego całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów.
11 września 2011r. na stadionie miejskim w Leśnej odbyły się Gminne Dożynki, w których uczestniczyli rolnicy i mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście.


Uroczyste rozpoczęcie dożynek miało miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla w Leśnej, skąd korowód dożynkowy z udziałem wozów konnych przewożących wieńce dożynkowe i orkiestry dętej przeszedł ulicami miasta na Stadion Miejski.
Część uroczystą, którą prowadziła Sekretarz Gminy Krystyna Jarzyna, rozpoczęło przemówienie Burmistrza Leśnej Jana Surowca, który podziękował rolnikom za trud i wysiłek jaki wkładają w swoją pracę.
Kolejnym etapem uroczystości był występ zespołu Łużyczanki z Pobiednej i muzyczne wykonanie „Misterium chleba”. Po występie-staropolskim obyczajem starościna-Inga Sobucka ze Złotego Potoku i starosta – Marian Kozdrowski ze Stankowic przekazali Burmistrzowi najwspanialszy symbol rolniczej pracowitości - bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów zbóż.
Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz finał konkursów na „Najładniejszy balkon, ogród przydomowy i zagrodę” oraz, „Płody działkowe” działkowców z ROD „Witamina”.
Dodatkową atrakcją była zjeżdżalnia dla dzieci, konkursy dla dzieci oraz sołectw, a także stoiska z gastronomią oraz wyrobami ludowych twórców regionu. W części artystycznej na scenie gościliśmy takie zespoły jak: Łużyczanki, Smolniczanie, Kramer oraz solistów: Stanisława Zająca oraz Mateusza Wieczorka. Przy pięknej słonecznej pogodzie zgromadzona publiczność bardzo dobrze się bawiła prosząc o podtrzymanie dożynkowej tradycji w leśniańskiej Gminie.

Czytany 2667 razy