piątek, 03 czerwiec 2016 09:22

Relacja z IV Pieszych Wędrówek Rodzinnych

IV Piesze Wędrówki o tytuł Rodziny Roku wraz z Festynem Rodzinnym „Z deszczu pod tęczę”

 

W dniu 21 maja br. odbył się czwarta edycja Pieszych Wędrówek o tytuł Rodziny Roku wraz z Festynem „Z deszczu pod tęczę”. Organizatorami byli Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej przy współdziałaniu z Ochotniczą Strażą Pożarną w Leśnej i Urzędem Miejskim w Leśnej. Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Leśnej. Ideą imprezy jest promowanie leśniańskiego Szlaku Perłowego i kultywowanie zwyczaju pieszego poznawania uroków turystycznych naszej gminy w poszanowaniu przyrody, w grupie rodzinnej. Organizatorzy chcą w ten sposób również wskazać ciekawe formy spędzania wolnego czasu wraz z dziećmi a impreza ma silny walor edukacyjny.

Uroczystej inauguracji imprezy dokonali Mirosław Markiewicz, Burmistrz Leśnej i Stanisław Marczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnej. Nad prawidłowym przebiegiem rodzinnych zawodów czuwało jury w składzie: Urszula Tylka, instruktor w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej, Barbara Krynicka z Urzędu Miejskiego w Leśnej i Łukasz Kopka, Radny Rady Miejskiej w Leśnej.

Po wylosowaniu kolejności startów oraz uroczystym zaprezentowaniu każdej rodziny na scenie plenerowej w Rynku, drużyny rodzinne ruszyły na Perłowy Szlak wzdłuż rzeki Kwisy. Każda z rodzin w 15-minutowych odstępach wyruszała na pełną atrakcji trasę, gdzie przygotowane zostały punkty kontrolne dotyczące różnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem, pierwszą pomocą przedmedyczną, edukacją historyczną z zastosowaniem plenerowych puzzli, historią naszego regionu i zabytkami, sprawnością sportową a na koniec nie lada atrakcja: spływ pontonem z bazy klubu kajakarskiego do mostu w Leśnej. Punkty kontrolne przygotowali jak zawsze niezawodni współpartnerzy: strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnej, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum w Leśnej, 12.Harcerska Drużyna Wodna „Żagiel” w Leśnej, urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Leśnej, Ludowo-Uczniowski Klub Sportowy „Kwisa” w Leśnej  animator sportu na Kompleksie boisk „Moje boisko-Orlik 2012” w Leśnej. Na trasie zorganizowany został również punkt żywieniowy na Altance, który obsługiwali dyrektor wraz z pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Leśnej. Uczestnicy rodzinnych zmagań mogli choć chwilkę odpocząć przy ognisku z pieczonymi kiełbaskami. Impreza była współfinansowana ze środków Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej.

W ogólnej klasyfikacji najwięcej punktów i tytuł Rodziny Roku Gminy Leśna zdobyła rodzina Rydzewskich z Leśnej. Zwycięzcy otrzymali nagrodę główną, jaką było urządzenie wielofunkcyjne Multicooker. Pozostałe startujące rodziny otrzymały bony upominkowe o wartości 100,00 zł każdy do zrealizowania w leśniańskich placówkach handlowych. Ponadto wszyscy startujący zostali nagrodzeni zestawem koszy i pojemników przydatnych w domu, ogrodzie i samochodzie, puzzlami lub grami dla dzieci, gadżetami Łużyckiego Banku Spółdzielczego oraz słodyczami. Puchary dla rodzin zostały ufundowane przez Burmistrza Leśnej. Wręczenia dyplomów, pucharów i nagród dokonali Burmistrz Leśnej, Przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnej i Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej.

W czasie, gdy rodziny wędrowały po szlaku i zdobywały kolejne punkty kontrolne, na Rynku w Leśnej trwał Festyn Rodzinny. Na scenie występowały dzieci i młodzież z Miejsko-Gminnego Przedszkola w Leśnej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, Gimnazjum w Leśnej, Niepublicznego Przedszkola „Leśne Elfiki” w Leśnej, Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Dolina” w Leśnej, wystąpiły również grupy działające przy Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej: gitarowa pod kierownictwem Karola Kusibab i taneczna pod kierownictwem Tomasza Gajewskiego. Na finał imprezy odbył się koncert leśniańskiego zespołu Salen. Ponadto odbyły się animacje taneczne i muzyczne, warsztaty twórcze z animatorami, malowanie buzi, mega bańki mydlane, zajęcia plastyczne, warsztaty inspiracji artystycznych, kreacje balonowe, kiermasz książek. Na dzieci czekały również dmuchane zabawki: zamek i zjeżdżalnia. Dostępne było również stanowisko profilaktyczne, a także można było skorzystać z porad żywieniowych i zdrowotnych u pani dietetyk. Można było skosztować pysznych ciast, zjeść popcorn, watę cukrową, sorbety lodowe, lody i gofry, dostępne było również stoisko ze swojskimi wędlinami i serami, stoisko z zabawkami i gadżetami dla dzieci. Swoje stoiska z atrakcjami zaprezentowali: Miejsko-Gminne Przedszkole w Leśnej, Niepubliczne Przedszkole „Leśne Elfiki” w Leśnej, Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Dolina” w Leśnej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku, Rada Sołecka w Złotnikach Lubańskich, Biblioteka Publiczna w Leśnej wraz z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Leśnej, Akademia Animacji z Chmielenia oraz Poradnia Żywieniowa w Lubaniu dietetyk Agnieszka Rajczakowska-Strach.

Imprezę jak zwykle brawurowo i z humorem poprowadził Waldemar Kleszcz, któremu dziękujemy za jego zaangażowanie i pomoc.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla Strażaków z OSP w Leśnej, dla Szkół i Przedszkoli z gminy Leśna, grup artystycznych OKiS, zespołu Salen, Urzędu Miejskiego w Leśnej i Rady Sołeckiej Złotnik Lubańskich, którzy tego sobotniego dnia postanowili wraz nami przygotować ciekawą imprezę dla mieszkańców. Dziękujemy Przyjaciołom, którzy finansowo wsparli działania organizacyjne, a w szczególności słowo „Dziękujemy” kierujemy do: Stanisława Leszczyńskiego z Leśnej, Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu, Firmy Handlowej DAGA Dagmara Kozakiewicz w Leśnej, Sołtysa Kościelników i Rady Sołeckiej Sołectwa Kościelniki, Przedsiębiorstwa Usługowego TOM-KOP Tomasz Śliwiński w Stankowicach, Łużyckiego Banku Spółdzielczego Oddział w Leśnej, Zamku Czocha w Suchej.

Pełna Fotorelacja z imprezy na Facebook/ Okis W Leśnej

IMG2612
IMG2613
IMG2614
IMG2615
IMG2617
IMG2618
IMG2620
IMG2622
IMG2624
IMG2624

Czytany 935 razy