wtorek, 21 czerwiec 2016 11:54

Relacja z VI Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie”

Dzięki wielu zaangażowanym osobom, którym zależy na podtrzymaniu tradycyjnego muzykowania, 18 czerwca br. odbył się w Parku Rekreacyjnym w Smolniku VI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie” zorganizowany przez Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej. Współorganizatorami Festiwalu byli Rada Sołecka Smolnik, Zespół Ludowy „Smolniczanie” ze Smolnika oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Gminy Leśna. Impreza została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, honorowym patronatem Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego; honorowym patronatem Pawła Wróblewskiego Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego; honorowym patronatem Mirosława Markiewicza Burmistrza Leśnej; honorowym patronatem Dyrektora Oddziału Regionalnego  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu. Przyjacielem imprezy był Tauron Dystrybucja Spółka Akcyjna Oddział Jelenia Góra. Równocześnie był to Partner części edukacyjnej przedsięwzięcia w ramach akcji Bezpieczniki Taurona „Włącz dla dobra dziecka”. Patronat medialny objął miesięcznik Panorama Leśnej oraz Polskie Radio Zachód.

VI Festiwal prowadziła Małgorzata Majeran – Kokott, znana dziennikarka, prowadząca Listę Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Każdej niedzieli przebojów ludowych słuchają tam tysiące osób. Mieliśmy zatem wielką przyjemność znów gościć z naszym Festiwalem
na falach eteru PRW.

Pogoda wprawdzie zapewniła wszystkim uczestnikom moc pozaartystycznych wrażeń –od słońca, po wiatr, ulewny deszcz, chwilowy brak prądu, jednakże nie przeszkodziło to w dobrej, całodziennej zabawie i nie odstraszyło wielbicieli muzyki ludowej.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Gabriela Pijanowska Zastępca Burmistrza Leśnej. W tym dniu obecni byli również Anna Stelzer Sekretarz Gminy, Stanisław Marczyński Przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnej wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Leśnej w osobach: Małgorzata Borysiewicz, Teresa Kęska, Grażyna Roob, Krzysztof Solski, Walter Straszak oraz Bronisław Jednacz Sołtys Stankowic. W imieniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Wrocławia obecna z nami była Ewa Kowalczyk. Reprezentantami Dolnośląskiej Izby Rolniczej byli Jan Gancarz Rada Powiatowa w Lubaniu oraz Katarzyna Grzelak Kierownik Biura w Uboczu oraz Maria Maliszewska  Delegat DIR – w tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować za nieocenioną pomoc przy organizacji nagród dla laureatów konkursu. Powiat Lubański reprezentowali: Wojciech Zembik  Wicestarosta Lubański oraz Mieczysław Taupieko Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lubańskiego.

Oprócz podtrzymania tradycyjnego muzykowania i popularyzacji kultury ludowej tworzonej po 1945r. na Ziemiach Odzyskanych, Festiwal ma na celu dokumentację tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego oraz popularyzację tradycji regionalnej wśród młodszego pokolenia, integracja artystyczna ruchu ludowego, wymiana doświadczeń w pracy na rzecz środowisk twórczych oraz promocja gminy Leśna.  Jest to  ważne i prestiżowe spotkanie ludowych muzykantów i śpiewaków.

W tegorocznej edycji udział wzięło 18 zespołów (z woj. dolnośląskiego i lubuskiego) „Lubaniacy”, „Modry Len”, „Osadnicy”, „Jarzębina”, „Akord”, „Pogranicze”, „Szymanowianie”, „Lubin”, „Fudżijamki”, „Dobromierzanie”, „Milikowianki”, „Śpiewaj Mi”, „Perła”, „Zagajnik”, „Bukowina”, „Żagańska Lutnia”, „Sołtysowe Gryfinki”, „Kwisowianie”. W trakcie festiwalu koncertowali i umilali czas współorganizatorzy – Zespół Ludowy „Smolniczanie” ze Smolnika i Zespół Ludowy „Łużyczanki” z Pobiednej.

Komisja konkursowa w składzie Gabriela Gacek z wykształcenia i zamiłowania muzykolog i Jerzy Bzowski dyrygent Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Turów. Poziom Festiwalu – jak stwierdzili sami jurorzy – był wysoki a dokonanie oceny zespołów i wybór najlepszych nie należał do łatwych. Prezentowana na scenie muzyka szybko zjednała słuchaczy i bardzo szybko plac przed sceną zapełnił się tańczącymi. W przebłyskach słońca pięknie prezentowały się stroje roztańczonych zespołów ludowych, które brały udział w przeglądzie konkursowym.

Festiwal oceniany jest wysoko ze względu na poziom wykonawców i sam repertuar, obejmujący relikty muzycznego, tradycyjnego dorobku wsi polskiej. Nierzadko na Festiwalu pojawiają się „perły” zachwycające jurorów i znawców tematu. Innym pozytywnym aspektem jest to, że uczestnicy przygotowując się do występu, oddają się poszukiwaniom i gromadzą muzykę, teksty itd., dzięki czemu ratują je od zapomnienia.

Poza wysłuchaniem muzyki i śpiewów ludowych można było spróbować specjałów kulinarnych przygotowanych przez Radę Sołecką Złotnik Lubańskich. Dodatkowo wszystkie zespoły uczestniczące w Festiwalu zostały ugoszczone pyszną zupą z Restauracji Leliwa oraz kiełbaskami, które grillowali mieszkańcy Smolnika. Różnorodne ciasta ze Smolnika znalazły się na stołach wszystkich zespołów ludowych, uczestniczących w Festiwalu. Ponadto na festiwalowym placu można było m.in. zakupić smakołyki przygotowane przez Radę Sołecką Złotniki Lubańskie i Smolnik, zabawki i odwiedzić stanowisko z dmuchanymi zabawkami dla dzieci.

Kilka zespołów uczestniczących w Festiwalu postanowiło pozostać dłużej w naszej Gminie i skorzystało z noclegów w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych i gospodarstwach agroturystycznych.

Fundatorami statuetek dla najlepszych zespołów był Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej natomiast statuetkę GRAND PRIX ufundował Urząd Miejski w Leśnej

Nagrody dla laureatów dzięki wsparciu Marii Maliszewskiej ufundowali: Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Kazimierz Janik, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Dominik Kłosowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Agnieszka Miza, Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny we Wrocławiu w osobach: Jan Janas Zastępca Dyrektora, Zbigniew Mieszkalski Dyrektor, Ewa Kowalczyk, Leszek Grala, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, Maria Maliszewska ze Świecia, delegat Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Lubaniu, Czesław Siekierski Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Zbigniew Kaliszyk, Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP
w Warszawie, Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w Warszawie, Franciszek Baranowski z Lubina, Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, Kazimierz Huk, Prezes PSL we Wrocławiu, Mieczysław Taupieko, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lubańskiego, Jerzy Bucki, Gospodarstwo Agroturystyczne w Stankowicach, Tomasz Śliwiński ze Stankowic, delegat Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, Zarząd Główny Ochotniczych Straż Pożarnych w Warszawie, Bogdan Rorbach współwłaściciel Restauracji LELIWA w Leśnej

Dodatkowo wsparcia przy organizacji przedsięwzięcia udzielili: Przedsiębiorstwo Usługowe TOMKOP Tomasz Śliwiński w Stankowicach, Firma ANSTAL Andrzej Jurczenko w Leśnej, Firma BIELAWA w Leśnej, Firma STEMPEL-DRUK w Lubaniu, Motel Łużycki w Lubaniu i Pan Jan Dworzecki.

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej bardzo dziękuje za ogromne zaangażowanie i współpracę wszystkim ludziom dobrej woli oraz instytucjom i sponsorom: Ochotniczej Straży Pożarnej z Leśnej i Szyszkowej, pracownikom Urzędu Miejskiego w Leśnej oraz .

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, sponsorom, Przyjacielowi Imprezy – Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej Górze oraz Patronatom Honorowym. Dziękujemy członkom jury Festiwalu oraz mieszkańców Smolnika z Marzenną Straszak na czele za przygotowanie dekoracji sceny i pysznego poczęstunku dla zespołów i gości zaproszonych.  Zespołom „Smolniczanie” i „Łużyczanki” za  zaangażowanie w trakcie prac przygotowawczych, podczas imprezy i po zakończeniu. Dziękujemy Radzie Sołeckiej Kościelniki, Radzie Sołeckiej Szyszkowej, Radzie Sołeckiej Miłoszów za nieodpłatne udostepnienie namiotów plenerowych.  Dziękujemy dzielnym Strażakom z OSP Gminy Leśna za ich wielkie serca i silne dłonie przy organizacji placu festiwalowego. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Leśnej za pomoc w transportach wyposażenia placu.

Organizatorzy gratulują wszystkim zwycięzcom.

tekst: Anna Zawisza-Paliwoda
foto: Anna Zawisza-Paliwoda, Monika Woźnicka

Pełna fotorelacja na facebook OKiS

zaproszenie-na-wigili
choinka

Czytany 1393 razy