środa, 03 sierpień 2016 06:38

Woda wokół nas- Odlotowy Lipiec 2016

Pod takim hasłem upłynęły tegoroczne zajęcia wakacyjne w Ośrodku Kultury i Sportu
w Leśnej. W zajęciach interdyscyplinarnych w miesiącu lipcu wzięło udział 30 dzieci. Każdy z nas codziennie styka się w jakiś sposób z wodą, często nie zdając sobie sprawy z potrzeby jej ochrony oraz właściwego nią gospodarowania, dlatego dzieci w cyklicznych spotkaniach dowiedzieli się jak wielkim skarbem jest każda kropla wody.

"Woda wokół nas" - dzieci zapoznały się z zasobami wód na naszym terenie. Miały okazję zostać młodymi ekspertami z dziedziny meteorologii obserwując codziennie zjawiska przyrodnicze na własnej stacji meteorologicznej.

"Oszczędzamy wodę" - dzieci wspólnie wypracowali plan, który wdrożą w swoimi środowisku - jak poprzez zmianę codziennych nawyków mogą oszczędzać wodę. Następnie dzieci wykonały plakaty o oszczędzaniu wody pt. "Każda kropla wody to skarb".

"Bogactwo fauny wód" - dzieci wykonały własne akwarium, w którym zamieszkali plastelinowi mieszkańcy wód słodkowodnych oraz słonowodnych poznając przy tym wiedzę o zwierzętach królujących w wodzie.

"Jakie ryby mieszkają w Kwisie" - dzieci dowiedziały jakie ryby żyją w Kwisie, o jej klasie czystości podczas wspólnego spotkania z przedstawicielami Leśniańskiego Związku Wędkarskiego (Pana Daniela i Darka ) przy akwenie, który typowo przystosowany  jest do nauki wędkowania dla dzieci. Dzieciom został udzielony instruktaż jak posługiwać się sprzętem wędkarskim oraz jak należy zachować się przy zbiornikach wodnych i jak z nich korzystać.

"Woda lecznicza" - dzieci wyjechały na wycieczkę do uzdrowiska w Świeradowie Zdroju, gdzie w Domu Zdrojowym skosztowali wody mineralnej zawierającej wiele cennych pierwiastków tak potrzebnych dla każdego organizmu oraz dowiedzieli się o wykorzystaniu wody w różnych zabiegach leczniczych, na które przyjeżdżają kuracjusze z całej Europy.

"Wyprawa Odkrywców" - dzieci udały się w twórczą podróż do Proszówki - " Wioski Gryfa", gdzie odbyli 5 godzinną wyprawę odwiedzając urokliwe, legendarne miejsca Proszówki. Podczas wędrówki zwiedzili kapliczkę Leopolda, odnaleźli ukryty skarb uczestnicząc w grach terenowych, rozwiązali napotkane po drodze zagadki poznając przy tym historię wsi oraz nakarmili przyjazne w zachowaniu piękne, dostojne alpaki. Na zakończenie wyprawy dzieci zostały zaproszone na "Ucztę Gryfa", który ugościł wszystkich pieczonymi kiełbaskami. A zwieńczeniem niezapomnianej wyprawy odkrywców był imienny certyfikat udziału dla każdego, upominki oraz niezapomniane wrażenia podczas wyjątkowej lekcji historii.

"Środowe zajęcia w bibliotece" - podczas których Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z legendami polskich rzek na podstawie wybranych książek oraz przeczytała opowiadanie pt. "Przygoda kropelki wody". Dzieci rozwiązały mnóstwo ciekawych zagadek, krzyżówek  oraz rebusów związanych tematycznie z wodą. Ponadto wykonały piękne rysunki do przeczytanych opowiadań. W bibliotece dzieci zdobyły wiedzę poprzez zabawę, która stanie się miejscem przyjaznym i chętnie odwiedzanym.

W czasie pogadanek  profilaktycznych dzieci odnalazły "Klucz do porozumienia"z rodzicami. Skuteczne porozumiewanie się to nie tylko mówienie lecz również słuchanie. Dobre i skuteczne porozumiewanie się pozwoli rodzicom i dzieciom dzielić się swoimi prawdziwymi emocjami, a także łatwiej pokonywać napotkane trudności. Rodzice są najwierniejszymi przyjaciółmi każdego dziecka służąc im pomocą,  mądrą radą oraz dopingując w rozwijaniu wielu pasji i zainteresowań. W rodzinie wszyscy są ważni.

"Dzień teatru" - dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt. "Jaś i Małgosia", który przyjechał do nas z Krakowa. W sposób przejrzysty ukazał wielką miłość braterską oraz pokusy czyhające w dziecięcym życiu.

Jak co roku zajęcia  wakacyjne były realizowane wraz z ogólnopolską akcją "Cała Polska czyta dzieciom" i codziennie były czytane bajki, opowiadania, wzbogacając wiedzę oraz ucząc czytania ze zrozumieniem. Każde zajęcia dzieci rozpoczynały gimnastyką poranną oraz zabawami ruchowymi. Podczas zajęć wakacyjnych nie zabrakło również wspólnych działań artystycznych, inspirowanych wędrówkami i spostrzeżeniami. Powstały obrazy serwetkowe, rysunki, plakaty przedstawiające zasoby wodne. Bardzo wyczekiwane przez dzieci były warsztaty kulinarne, podczas których  wykonały sałatkę owocową, delektując się owocami- darami natury.

To były bardzo intensywne zajęcia, pełne atrakcji, zdobywania wiedzy, samorozwoju oraz rekreacji i rozrywki. Nie sposób było się nudzić. Dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom za wspólnie spędzony czas. Tegoroczne wakacje dla dzieci w Ośrodku Kultury i Sportu  w Leśnej upłynęły w sposób atrakcyjny dzięki dofinansowaniu ze środków Miejsko - Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej.

 

                                                                       Urszula Tylka, Ilona Rokosz, Zofia Teresiak

grafika pobrana ze strony: https://pixabay.com/pl

Czytany 1121 razy