wtorek, 24 styczeń 2017 14:09

To już 6 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Leśnej – padł rekord zebrana kwota to 22.695,05zł

Przez 5 poprzednie finały w Leśnej udało nam się wspólnie ze 180 wolontariuszami zebrać kwotę wysokości 54.437,87 zł. Leśniański Sztab wraz ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w realizację tego przedsięwzięcia liczył na kolejne sukcesy.

I  jak zwykle nie zawiedliśmy się. Od 8:00 w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbywały się odprawy wolontariuszy. W tym roku sztab liczył 39 wolontariuszy WOŚP ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, Gimnazjum w Leśnej, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Grabiszycach oraz Szkoły Podstawowej w Platerówce. Po raz pierwszy byli też wolontariusze z niepublicznych przedszkoli „Szyszkowa Polana” z Szyszkowej oraz
z „Tęczowej Doliny” z Leśnej. Dodatkowo pracę wspierali wolontariusze sztabowi ponad 20 osób.

Od godziny 8:30 do 17:00 kwestujących wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami w obecności nauczycieli oraz strażaków OSP z Leśnej można było spotkać na ulicach Leśnej. Największą kwotę do puszki WOŚP w wysokości 2008,18 zł udało się zebrać Janowi Surowiec, wolontariuszowi reprezentującemu „Szyszkową Polanę”. W kawiarence OKiS prowadzony był punkt odpoczynku dla wolontariuszy oraz ich opiekunów. Podczas przerwy można było rozgrzać się gorącą herbatą, kawą lub posilić słodką bułką (Piekarnia Makowiecki, Leśna) i gorącą zupą (Hotel & Restauracja Leliwa, Leśna).

O godzinie 13:00 rozpoczął się spod Domu Kultury po raz pierwszy w Leśnej Bieg – happening „Policz się z cukrzycą”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Zabiegani z Leśnej W wydarzeniu wzięło udział 23 osoby. Każdy startujący, opłatę startową wrzucał do puszki w ten sposób konto Fundacji WOŚP zasiliło się kwotą 241,00 zł Najhojniejsi otrzymali pamiątkowe koszulki WOŚP, a wszyscy którzy ukończyli bieg ulicami Leśnej na zakończenie otrzymali medal -słodki upominek ufundowany przez Stowarzyszenie.

Od godz. 14:00 rozpoczęliśmy część artystyczną na deskach sceny w sali widowiskowej OKiS. A tam na licznie zgromadzonych mieszkańców Leśnej czekały atrakcyjne występy. Program rozpoczął się występem Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Dolina”, w prezentacji pt.  „Zimowe opowieści” o tym, że warto otworzyć serce i pomagać. Na zakończenie występili mali artyści przekazali piękne materiałowe serce na licytację WOŚP.

Następnie wystąpiły dzieci i młodzież z Koła Gitarowego przy Domu Kultury w Leśnej prowadzonego przez Karola Kusibaba, po nich zaprezentowała się grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy z Grabiszyc. Scenka o zimie w rytmie piosenki Skaldów „Z kopyta kulig rwie” wystąpiło około 10 dzieci, opiekunami małych aktorów byli Małgorzata Pacławska, Bernarda Ziółkowska i Piotr Mokrzycki. W późniejszych godzinach wystąpiło Miejsko – Gminne Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Leśnej – zaprezentowało program artystyczny „Zimowe ciepło naszych serc” w wykonaniu dzieci z grupy Sowy pod kierunkiem Agnieszki Kukiełki i Elżbiety Cieślak motto: kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas. Sala widowiskowa była pełna po brzegi. Występ najmłodszych aktorów sprawił, iż niejednemu widzowi zakręciła się łezka wzruszenia w oku. Na scenie wystąpiła również Aleksandra Kuś laureatka Konkursu im. Agnieszki Osieckiej. Następnie swój dorobek artystyczny zaprezentował zespół folklorystyczny Łużyczanki z Pobiednej, a w późniejszym czasie Kapela  Smolniczanie ze Smolnika.

W tym wyjątkowy dniu nie mogło zabraknąć występów uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku. W programie artystycznym „Szukamy tego, co jest niewidoczne dla oczu” zaprezentowali się uczniowie klasy I-VI pod opieką kół artystycznych prowadzonych przez: Katarzynę Zając-Ostrowska, Małgorzatę Michalik, Dorotę Kusibab, wychowawczyniami klasy III Anna Bierła we współpracy z Małgorzatą Kuźmicz – Kuźmińska, Małgorzata Szczęsna – Witecka. Na scenie zaprezentowały się również Teresa Udegbe -Pałys, Zuzanna Benke, Majka Kurdziko, Oliwia Walenista – w kolędzie „Mizerna cicha”,  „A bo ty się boisz myszy” Hubert Baran i Zuzia Labiszak, „Daj chłopaka” Magdalena Sęk, „Spadochron” Zuzanna Benke i Teresa Udegbe-Pałys

O godzinie 17:00 do udziału w występach zostały zaproszone dzieci z Niepublicznego Przedszkola Szyszkowa Polana z Szyszkowej pod opieką  Patrycji Rynkal i Przemysława Markiewicza oraz „Leśne Elfiki” z Leśnej zatańczyli i zaśpiewali zimowe piosenki. Opiekunowie: Dorota Szczygieł i Barbara Urbaniak, a następnie tanecznym krokiem wkroczyła grupa ALTERNATYWA działająca przy OKiS, prowadzona przez Tomasza Gajewskiego.  Na zakończenie zaprezentowało się Gimnazjum w Leśnej przygotowało układy taneczne pod opieką Moniki Borkowskiej oraz skecz muzyczny w wykonaniu koła teatralnego „Hamlet” pod opieką Renaty Arbaczewskiej.

Punktualnie o 20.00 - jak w całym kraju, tak i w Leśnej - oglądaliśmy „Światełko do nieba”.

Przez cały okres trwania niedzielnego Finału prowadzona była licytacja przedmiotów przekazanych przez mieszkańców Leśnej i nie tylko.  Łącznie zostało zlicytowanych 26 zestawów, dzięki temu udało się uzyskać kwotę o wartości 6.972,00zł. (dla porównania w zeszłym roku z licytacji uzbieraliśmy 3090,00zł) Najwyżej wycenionym zestawem przez osoby licytujące okazała się statuetka PCK Szklana Kropla Krwi przekazana przez Koło Honorowych Dawców Krwi w Leśnej oraz Szkolenia w zakresie Pierwszej Pomocy dla osób indywidualnych, pracowników i firm szkolenie z zaświadczeniem honorowanym w zakładach przy przez służby kontrolne przekazane przez firmę IMPULS w Leśnej oraz gadżety WOŚP zestaw został wylicytowany  za 150 € (tj. 642,00zł)

Dodatkowo w holu OKiS była możliwość pozyskania książek do domowych księgozbiorów. Pod akcją „Podaruj książce drugie życie” każda osoba za symboliczną kwotę przekazaną do puszki WOŚP mogła zabrać do domu książkę, a po jej przeczytaniu przekazać dalej kolejnemu czytelnikowi. Akcja prowadzona przez Bibliotekę Publiczną w Leśnej zasiliła WOŚP kwotą 435,19zł. W tym roku sołtyski wsi Zacisza, Bartoszówki, Złotniki Lubańskich
i Grabiszyc wraz z Domem Kultury przygotowały słodką niespodziankę - możliwość skosztowania przepysznych ciast za ofiarowanie dowolnej kwoty na rzecz WOŚP. Dzięki tej akcji budżet XXV Finału został zasilony kwotą 1781,09zł. Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy poprowadzonej przez firmę IMPULS z Leśnej było to dopełnieniem przedsięwzięcia WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”

Pobiliśmy rekord wszechczasów w Leśnej, w poprzednim roku zebraliśmy 14.144,03zł a w tym 22.695,05zł  oraz różne waluty obce, w tym także te już wycofane z obiegu lub uszkodzone. Kwota ta była najwyższą, którą udało się zebrać kiedykolwiek w naszej gminie. Ogromne podziękowanie kierujemy do szkół, przedszkoli oraz grup i zespołów działających przy OKiS za przygotowanie występów. Dziękujemy nauczycielom za organizację i sprawowanie opieki nad wolontariuszami. Ogromne podziękowania składamy Strażakom z OSP Leśna za pilnowanie ładu, porządku oraz bezpieczeństwa podczas całodniowego przedsięwzięcia. Ich obecność była niezastąpiona.

Bardzo dziękujemy Wojciechowi Krawiec i małej Wanessie za wspaniałe poprowadzenie 25. Finału WOŚP w sali widowiskowej OKiS i stworzenie niezapomnianego klimatu radości i wzruszeń podczas całego niedzielnego dnia, a także za wsparcie, cenne wskazówki i serdeczny uśmiech.  Dziękujemy mieszkańcom i wszystkim darczyńcom za przekazane przedmioty na licytację oraz za licytowanie przedmiotów i wsparcie XXV Finału WOŚP. To dzięki Wam udało uzbierać się tak dużą kwotę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim jest zebranie kwoty, która podobnie jak w zeszłym roku zasili fundusze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Uzbierane pieniądze przeznaczone zostaną na rzecz oddziałów pediatrycznych i geriatrycznych. Leśniański Sztab WOŚP bardzo serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej za osobiste zaangażowanie i obecność podczas niedzielnego Finału w Leśnej.

bieg
DSC04052
DSC04058
DSC04061
DSC04070
DSC04075
DSC04076
gimnazjum
DSC04118
karol
grabiszyce
licytacja-2
ksiki
licytacja
uyczanki
ola-ku
przedszkole-gminne
rozliczanie-wolontariuszy
spolnik
smolnik-2
szkolenie
szyszkowa-polana
wiateko-1
wiateko-2
wiateko-3
wiateko-4
tczowa-dolina
widownia
wolontariusze

Czytany 730 razy