poniedziałek, 10 lipiec 2017 08:35

Archeologia wspomnień w Grabiszycach

19 czerwca w Szkole Podstawowej w Grabiszycach koło Leśnej uczniowie z klas 4, 5 i 6 zaprezentowali efekty swojej pracy w ramach projektu „Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia”, prowadzonego przez Fundację „Dziki Zachód”.

Tej wiosny dzieci zgłębiały historię własnej wsi. Najciekawsze okazały się skarby przechowywane w pamięci jej mieszkańców – żywe wspomnienia, osobiste historie konkretnych osób, losy poszczególnych rodzin, które osiadły w Grabiszycach po II Wojnie Światowej. Przez kilka tygodni grupy uczniów dokumentowały opowieści najstarszych mieszkańców wsi w ramach warsztatów Żywe Źródła. Następnie na zajęciach plastycznych z Olgą Budzan uczestnicy projektu przygotowali specjalne „opowiadaki”, w których zakodowali najciekawsze opowieści zapamiętane z wywiadów z seniorami. Przybrały one formę kolorowych domków, w których wybrane historie „zamieszkały”. Na kolejnych zajęciach dzieci poznawały tajniki sztuki opowiadania pod kierunkiem Grzegorza Żaka. Rezultatem było czerwcowe Spotkanie z Żywą Historią w grabiszyckiej szkole, na które przybyli zaciekawieni mieszkańcy wsi oraz goście honorowi – sami autorzy i bohaterowie tych opowieści, prawdziwe Żywe Źródła historii.

Dzieci opowiedziały własnymi słowami to, co zapamiętały z wywiadów z seniorami, podpowiedzi zawarte były w domkach-„opowiadakach”. Zebrani goście usłyszeli o poruszających tragicznych wydarzeniach z czasów wojny na Kresach Wschodnich, mrożące krew w żyłach opowieści o odwadze „Platerówek” z kobiecego batalionu im. Emilii Plater, romantyczne historie miłosne, wreszcie opisy powojennych wydarzeń we wsi, w czasach kiedy dzieci bawiły się jeszcze poniemieckimi armatami, nie zabrakło też wesołych przygód wopisty z grabiszyckiej strażnicy granicznej. Publiczność żywo reagowała na opowiadanie uczniów i nagradzała dzieci gromkimi brawami.

Na zakończenie spotkania Olga Chojak, Anna Hernik, Remigiusz Hryciuk i Marcin Rębarz - animatorzy z Fundacji „Dziki Zachód” - urządzili pokaz starych fotografii z Grabiszyc, zarówno przedwojennych, jak i tych nowszych, zebranych wśród mieszkańców wsi. Była to wspaniała okazja do zbiorowego wspominania, atmosfera spotkania stała się wręcz rodzinna.

W organizacji wydarzenia bardzo pomogli nauczyciele i pracownicy grabiszyckiej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy. Słodki poczęstunek dla uczestników spotkania przygotowały panie ze Stowarzyszenia Grabiszyce.

Projekt „Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia” został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „PATRIOTYZM JUTRA”.

Zebrane przez dzieci wspomnienia najstarszych mieszkańców Grabiszyc zostaną opublikowane w książce, która ukaże się jesienią tego roku.

Fundacja „Dziki Zachód”– powołana do życia w 2016 roku przez grupę przyjaciół z Grabiszyc i Stankowic, za cel stawia sobie wspieranie szeroko pojętego rozwoju regionalnego południowo-zachodnich rubieży Polski, zwłaszcza Pogórza Izerskiego i pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Obecnie podejmuje działania przede wszystkim na rzecz kultury, edukacji, turystyki oraz inicjatyw obywatelskich.

www.facebook.com/fundacjadzikizachod/

zywehistorieFINAL05
zywehistorieFINAL07
zywehistorieFINAL16
zywehistorieFINAL11
zywehistorieFINAL20

Czytany 537 razy