wtorek, 08 kwiecień 2014 10:01

Kiermasz Wielkanocny w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej

W dniu 5 kwietnia 2014r. odbył się Kiermasz Wielkanocny w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej. Ośrodek Kultury i Sportu zaprosił do współpracy przedszkola i szkoły z gminy Leśna.

W sobotni dzień w godzinach od 1200 do 1500 w Domu Kultury było bardzo gwarno. W powietrzu unosiła się aura wiosenna. Przedszkola i szkoły przygotowały prezentacje swoich ozdób, dekoracji wielkanocnych wykonanych ręcznie przez dzieci i uczniów. Każdy przedmiot był unikatowy, jedyny w swoim rodzaju i dopracowany w najmniejszym szczególe. Swój dorobek twórczości zaprezentowały również Klub Seniora działający przy OKiS, jak również Katarzyna Chudzińska z Miłoszowa. Dodatkowo przepyszne wypieki prezentowały Rada Sołecka Zacisze oraz Złotniki Lubańskie.  Pracownicy Ośrodka Kultury i Sportu przygotowali warsztaty inspiracji wielkanocnych dla dzieci. To niezwykle twórcze osoby, bardzo zaangażowane w realizację tego projektu – podkreśla Dyrektor OKiS w Leśnej. – Każde dziecko mogło pod okiem instruktorów wykonać palmy wielkanocne, kartki świąteczne, ozdoby na okna i stół wielkanocny. Na scenie wystąpiły liczne grupy dzieci z niepublicznych przedszkoli „Szyszkowa Polana” w Szyszkowej, „Tęczowa Dolina” w Leśnej oraz Leśne Elfiki ze Smolnika. Obecne również były dzieci z Miejsko – Gminnego Przedszkola w Leśnej. Na deskach sceny zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku oraz grupy działające przy OKiS pod opieką Tomasza Gajewskiego - grupa taneczna ALTERNATYWA, Doroty Piotrowskiej - Grupa wokalna ME-GUSTA, Karola Kusibab - Grupa gitarowa. W repertuarze prezentowanym na scenie sali widowiskowej w tym dniu królowały piosenki świąteczne i wiosenne oraz przedstawienia w nastroju wiosennym. Widowisko na scenie prowadził Waldemar Kleszcz, któremu składamy serdeczne podziękowania za osobiste zaangażowanie się w ten świąteczny projekt. Zamierzeniem organizatorów leśniańskiego Kiermaszu było również nawiązanie do tradycji wielkanocnych na terenie Górnych Łużyc. Prowadzący Kiermasz, Waldemar Kleszcz, z dużym znawstwem tematu opowiadał o zwyczajach Górnych Łużyczan podczas Świąt Wielkanocnych, o obrzędach m.in. Lanego Poniedziałku i dużym przywiązaniu do godnego, odświętnego stroju. Sam na sobie przy tym prezentował przykład wyglądu takiego stroju męskiego. Co istotne, w mentalności dawnych mieszkańców tych terenów strój miał podkreślać znaczenie Wielkanocy w życiu każdego Łużyczanina. Słodką niespodziankę tzw. „Zajączka” dla dzieci i młodzieży występującej na scenie przygotował Burmistrz Leśnej, Jan Surowiec. Wręczanie prezentów dzieciom podczas Wielkanocy to zwyczaj o niemieckim pochodzeniu, znany również w krajach anglosaskich. Najczęstszym „zajączkiem” są słodycze: czekoladowe jajka, zajączki, kurczaczki itp. Tak też było podczas naszego Kiermaszu. Wszyscy występujący otrzymali od Burmistrza Leśnej czekoladowe jajka i króliczki, które każdy mógł schrupać od razu po zakończeniu swojego występu.
Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej bardzo dziękuje za współpracę przedszkoli, szkół, grup działających przy OKiS i Radom Sołeckim z Zacisza i Złotnik Lubańskich. Już dziś zapraszamy za rok.

(Anna Zawisza – Paliwoda, Joanna Pietras)

 

 

 

Więcej zdjęć z imprezy znajdziecie w zakładce GALERIA ub klikając tutaj.

 

Czytany 1131 razy