czwartek, 05 czerwiec 2014 07:59

II Piesze Wędrówki o tytuł „Rodziny Roku” wraz z Festynem Rodzinnym „Z deszczu pod tęczę”

W dniu 31 maja br. odbyła się już druga edycja Pieszych Wędrówek o tytuł „Rodziny Roku” wraz z Festynem Rodzinnym „Z deszczu pod tęczę”. Impreza ta jest świetnym przykładem na to, jak oddolna inicjatywa lokalnych stowarzyszeń, instytucji i mieszkańców może przerodzić się w stworzenie przedsięwzięcia przyjaznego środowisku lokalnemu, będącego ich chlubą, łączącego pokolenia i sprawiającego, iż możliwa jest rozrywka na świeżym powietrzu bez używek i bezpiecznie dla osób w każdym wieku.

Organizatorami i współorganizatorami były podmioty z Leśnej: Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Na Rzecz Dzieci „Marzenia”, Ośrodek Kultury i Sportu, jak również Urząd Miejski, Ochotnicza Straż Pożarna, Ludowo-Uczniowski Klub Sportowy „KWISA, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz harcerze z SP im. JP II , Gimnazjum, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Przedsiębiorstwo Miejskie „Synergia”, Camping Czocha i Gminna Rada Pożytku Publicznego.
Tegoroczna impreza była wyjątkowa również z tego względu, iż swój patronat nad nią objęła Para Prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin 2014, a dodatkowo Przyjacielem Imprezy był Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej Górze. Równocześnie był to Partner części edukacyjnej przedsięwzięcia (skierowanej do dzieci z Leśnej) w ramach akcji Bezpieczniki Taurona „Włącz dla dobra dziecka”. Imprezę w Rynku na scenie prowadził z wielką swadą i dowcipem Waldemar Kleszcz, znany leśniański miłośnik historii, aktywnie działający w Stowarzyszeniu „Leśna-Marklissa” i nie tylko. Już od godziny 10:30 w biurze zawodów odbywała się rejestracja drużyn rodzinnych, które zgłosiły się do rywalizacji w ramach II Pieszych Wędrówek o tytuł „Rodziny Roku”. Wystartowało 9 rodzin: Rodzina Jurek: Izabela, Piotr, Mikołaj, Angelika, Paulina; Rodzina Sztubów: Edwin, Anna, Amelia, Oliwier; Rodzina Guszpitów: Joanna, Michał, Julia; Rodzina Tuptusiów: Zofia Trubisz, Irena i Adrian Ogonowscy; Rodzina Tomaszewicz: Agnieszka Tomaszewicz, Aleksandra i Mateusz Jurek, Agata Łucek; Rodzina Rozbickich: Arkadiusz i Magdalena Rozbiccy, Weronika i Krzysztof Szczygieł; Rodzina Marczyńskich: Szymon, Joanna i Aleksander; Rodzina Świetlicowa: Monika i Natalia Perz, Karolina Jakubiszyn, Wanesa Rozumowska; Rodzina Śliwińskich: Agnieszka, Anna, Patryk, Kamil i Karol.  Punktualnie o godz. 11:00 odbyła się uroczysta inauguracja Imprezy, której dokonała Małgorzata Gut-Twardowska, Zastępca Burmistrza Leśnej. Następnie w odstępach 15-minutowych na szlak ruszyły rodziny. Na szlaku zawodów, wiodącym wzdłuż rzeki Kwisy, wrażeń i niespodzianek było co krok, nie sposób było przejść szlak bez ciekawych niespodzianek. Organizatorzy przygotowali następujące punkty kontrolne: I pomoc przedmedyczna przygotowana przez Gimnazjum w Leśnej, pytania z bezpieczeństwa przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną, sprytne zagadki harcerskie przygotowane przez drużynę harcerską ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, slalomy quadami-rowerami przygotowane przez Camping Czocha. Strzelanie ASG na stanowisku Stowarzyszenia „Marzenie”, pytania z wiedzy o Leśnej przygotowane przez Urząd Miejski w Leśnej, spływ pontonami do mostu zorganizowany przez LUKS „KWISA”. Ponadto jury dokonywało oceny prezentacji rodzin przed wyruszeniem na szlak, jak również ocenie podlegał czas przejścia oraz działania proekologiczne rodzin na szlaku. Punkt kontrolny I pomocy przedmedycznej pokazał, iż leśniańskie rodziny są perfekcyjnie przygotowane do tego, aby w sytuacji kryzysowej móc udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Równie brawurowo każda rodzina poradziła sobie na trasie slalomu na Campingu Czocha. Pytania z bezpieczeństwa przygotowane przez OSP z Leśnej spowodowały niewielkie trudności jedynie dla dwóch rodzin, zaś pozostałe 7 rodzin zdobyło maksymalne możliwe do uzyskania punkty. Pytania z wiedzy o Leśnej nastręczyły rodzinom nieco trudności. Żadna z rodzin nie zdobyła maksymalnej liczby 5 punktów. Okazuje się zatem, że na tym polu mamy jeszcze troszkę do nadrobienia, najważniejsze że chęci są co pokazały nastroje rodzin podczas odpowiedzi na pytania o naszej gminie.  Punkt kontrolny przygotowany przez drużynę harcerską ze Szkoły Podstawowej im. JP II w Smolniku był tym, który był najbardziej zróżnicowany pod względem punktacji. Najlepiej wypadły tutaj dwie rodziny: Rodzina Rozbickich oraz Rodzina Świetlicowa, zdobywając maksymalną liczbę punktów. Dużym wyzwaniem był punkt kontrolny ze strzelnicą ASG. Nie każda rodzina mogła pochwalić się zdobytymi punktami, ale też i konkurencja nie należała do najprostszych bo wymagała celnego oka i spokojnego oddechu, zaś idąc i rywalizując na szlaku leśnym oddech niekoniecznie należy do najspokojniejszych. Sześć rodzin zdobyło po 2 punkty na 5 możliwych do uzyskania. Największą atrakcją był punkt kontrolny zorganizowany przez LUKS „Kwisa”. Kajakarze postawili przed zawodnikami nie lada wyzwanie. Każda z rodzin pod opieką wykwalifikowanych instruktorów musiała wsiąść do pontonu i od bazy głównej przepłynąć rzeką aż do mostu w Leśnej. Niektórzy przyjmowali to z niedowierzaniem, inni – z rezerwą („Czy nam się to uda???”), kolejni – z wielkimi emocjami i radością w oczekiwaniu na adrenalinę i wrażenia na rzece. Jednak każdemu przyświecał jeden najważniejszy cel – zdobycie 5 punktów w tej konkurencji. Udało się to 8 rodzinom, zaś dziewiąta rodzina zdobyła niewiele mniej – bo 4 punkty. Każda z rodzin po przebytej trasie musiała zameldować się w biurze zawodów, gdyż w pieszych wędrówkach rodzinnych czas odgrywał istotną rolę. Dokonana została również ocena działań proekologicznych na szlaku, tj. jak każda wędrująca osoba dba o czystość w lesie. Rodziny miały ze sobą worki na śmieci, których zawartość podlegała ocenie przez jury. Rodzina Świetlicowa podeszła do tematu bardzo profesjonalnie – swoje śmieci oddali posegregowane na kategorie: papier, szkło, plastik i zmieszane. W ogólnej klasyfikacji najwięcej punktów zdobyła Rodzina Marczyńskich, uzyskując łącznie 40 punktów. Zwycięzcy otrzymali główną nagrodę – rower górski ufundowany przez Agnieszkę i Krzysztofa Bieleckich z Leśnej, Grażynę Michurską z Leśnej i Reginę Lewandowską z Leśnej. Na drugim zaszczytnym miejscu uplasowała się Rodzina Sztubów uzyskując 38,5 punktów. W nagrodę otrzymali tablet, ufundowany przez PR Kancelaria z Jeleniej Góry. Trzecie miejsce zajęła z liczbą 38 punktów Rodzina Świetlicowa, która w nagrodę otrzymała dysk zewnętrzny do komputera i telewizora ufundowany przez NetComp Plus z Lubania. Ponadto każda rodzina otrzymała plecaki piknikowe z wyposażeniem dla 4 osób, gadżety promocyjne przekazane przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Rodzina, która zajęła miejsce tuż za podium – czyli miejsce IV – otrzymała 2 karnety na przejazd gondolą przekazane przez SKi SUN ze Świeradowa Zdroju a rodziny od miejsca V do IX otrzymały zestawy kosmetyków przekazane przez Aptekę „Słoneczna” z Leśnej. Jury zawodów w osobach: Urszula Tylka, Katarzyna Szczepańska/Grażyna Michurska i Tomasz Skwierczyński przyznało również następujące statuetki i medale:
1.    Dla najszybszej rodziny na szlaku – Rodzina Guszpitów
2.    Dla najlepszego strzelca – Rodzina Śliwińskich
3.    Dla najciekawiej przebranych – Rodzina Świetlicowa
4.    Dla Lidera wiedzy o Leśnej – Rodzina Tuptusiów. Wręczenia dyplomów, statuetek i medali na scenie dokonał Jan Surowiec, Burmistrz Leśnej oraz Krystyna Jarzyna, Sekretarz Gminy. Nagrodę główną, czyli rower wręczyły osobiście fundatorki: Agnieszka Bielecka i Grażyna Michurska (trzecia fundatorka, Regina Lewandowska była tego dnia nieobecna). Nagrodę za II miejsce w imieniu fundatora wręczyła Joanna Pietras, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej, zaś nagrodę na III miejsce również w imieniu fundatora wręczyła Krystyna Jarzyna, Sekretarz Gminy. Trzy rodziny na podium otrzymały medale, a zwycięzcy dodatkowo Puchar dla Rodziny Roku. Na podkreślenie zasługuje to, iż każda drużyna, która rywalizowała o tytuł „Rodziny Roku”, otrzymała nagrody i pamiątkowe dyplomy. Przez kolejne godziny, gdy rodziny na szlaku wędrowały zbierając punkty, w Rynku trwały potyczki rodzinne. Pogoda tego dnia była wymarzona. Na leśniańskim Rynku można było skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Smolniku, Gimnazjum w Leśnej, artystkę Ilonę Rokosz z Kotliny: piknik edukacyjny z zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, malowanie portretów, dmuchany zamek dla najmłodszych oraz dmuchana zjeżdżalnia, kącik z  malowaniem buzi i wiele innych. Dostępne było również stanowisko z eksperymentami chemicznymi. Każdy zgłodniały widz mógł posilić się na stoiskach gastronomicznych przygotowanych przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II, sołectwo Złotniki Lubańskie, sołectwo Zacisze, sołectwo Stankowice, Stowarzyszenie „Grabiszyce”. Niespodziankę leśniańskim seniorom przygotował Burmistrz Leśnej. Otóż w połowie maja br. w Lubaniu odbył się VII Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów. Nasz Klub Seniora działający przy Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej sprawił wszystkim mieszkańcom wielką radość, zajmując I miejsce w kategorii „Rękodzieło artystyczne”. W podziękowaniu za ich wielki wkład pracy w przygotowanie do Przeglądu oraz za zdobyte wielkie wyróżnienie, na scenie w Rynku Burmistrz Leśnej w towarzystwie Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej wręczyli członkom Klubu Seniora medal „Najlepszy Klub Seniora 2014r.” Scena na leśniańskim Rynku rozbrzmiewała tego dnia śpiewem, muzyką i tańcem. Jako pierwsi wystąpili Najmłodsi z Leśnej: Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Dolina” oraz Niepubliczne Przedszkole „Leśne Elfiki”. Następnie na deskach sceny zaprezentowały się grupy artystyczne działające przy Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej: grupa taneczna „Alternatywa” pod kierownictwem Tomasza Gajewskiego oraz grupa wokalna „Me Gusta” pod opieką Doroty Piotrowskiej. Po godzinie 14:30 wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. JP II w Smolniku, a następnie wystąpiła Dominika Kuręda z pięknym programem muzycznym, ukazującym skalę jej talentu. Po południu dla starszych został przygotowany blok programowy pn. Popołudniowe przeboje leśniańskie. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się duet Mateusz Wieczorek i Adam Łuczyński, Gimnazjum w Leśnej z zabawnym programem, który wywołał furorę na widowni. Następnie mikrofonami zawładnęła grupa „Praskie Klimaty” z retro piosenkami z warszawskiej Pragi, co wzbudziło sentyment na twarzach zwłaszcza starszej części widowni. Tuż po nich wystąpiła Kapela „Balanga” ze wspaniałymi szlagierami znanymi i starszej, i młodszej publiczności. Kulminacyjnym punktem programu był występ Gwiazdy Wieczoru. W tym roku był to Al Bano & Romina Power Show w wykonaniu laureatów Europejskiego Festiwalu Coverów – An Dreo & Karina – „Felicita”. To duet wokalny, który od 14 lat cieszy się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i w różnych zakątkach świata. Występowali m.in. na scenach USA, Malty, Czech, Słowacji i wielu innych. Na swoim koncie mają 3 płyty z największymi przebojami Al Bano & Romina Power.
Tego wieczora leśniański Rynek powrócił do przeszłości na falach muzyki włoskiej, którą wiele osób nuciło cichutko, inni śpiewali głośno, a jeszcze innych muzyka porwała do tańca. - W tym miejscu składam bardzo serdecznie podziękowania wszystkim dobrym ludziom, sponsorom, dzięki którym udało się pozyskać środki na zakup specjalnych upominków dla rodzin – mówi Joanna Pietras, Dyrektor OKiS – Tylko dzięki Państwu mogliśmy tego dnia sprawić radość tym najmłodszym i tym nieco starszym. Szczególne podziękowania kierujemy do następujących osób i firm: Agnieszka i Krzysztof Bieleccy z Leśnej, Regina Lewandowska z Leśnej, Biuro Rachunkowe Grażyna Michurska z Leśnej, PR Kancelaria w Jeleniej Górze, NetComp Plus w Lubaniu, Apteka „Salus” w Leśnej, Apteka „Słoneczna” w Leśnej, FHU Paweł Myśliwiec w Leśnej, Henryk Wiernicki z Leśnej, Lecznica Weterynaryjna w Leśnej, Ryszard Sosnowski z Wolimierza, TOM KOP Tomasz Śliwiński ze Stankowic, Ski&Sun ze Świeradowa Zdroju. Środki finansowe otrzymaliśmy również z Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej. - Nieocenioną pomocą było również dla nas wsparcie finansowe udzielone przez Firmę Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej Górze. Firma ponadto nosi zaszczytny tytuł Przyjaciela naszej Imprezy. – podkreśla Joanna Pietras – Nasze przedsięwzięcie w swoim zamierzeniu ma być przyjazne ludziom i nieść ze sobą aspekt edukacyjny. Stąd współpraca z firmą Tauron Dystrybucja S.A. w ramach akcji Bezpieczniki Taurona „Włącz dla dobra dziecka”. - Dziękujemy również wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc organizacyjną przed imprezą oraz w jej trakcie, dzięki czemu mogliśmy sprawnie i widowiskowo przeprowadzić wszystkich uczestników i widzów przez dzień pełen atrakcji na scenie, na Rynku wokół Ratusza oraz na szlaku podczas Wędrówek. – dodaje Katarzyna Szczepańska, Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Na Rzecz Dzieci „Marzenia” z Leśnej – Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z Lubania: Karoliny Wielgomas i Szymona Górskiego. Pragnę podkreślić, że wszyscy oni pomogli nam nieodpłatnie, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, z wielkim sercem dla mieszkańców Leśnej. Inicjatywa była spontaniczna i jak pokazuje doświadczenie, oddolna inicjatywa ludzka i wolontariat jest najlepszym, co może się zdarzyć przy organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć i zamierzeń. Już dziś podejmujemy prace organizacyjne, aby przyszłoroczna edycja Pieszych Wędrówek o tytuł Rodziny Roku była jeszcze lepsza.

Czytany 1516 razy