niedziela, 22 czerwiec 2014 00:00

Echa „Swojskiego Grania i Śpiewania”

IV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie” odbył się w dniu 14 czerwca br. w parku rekreacyjnym w Smolniku.

Organizatorem tego cyklicznego przedsięwzięcia był Urząd Miejski w Leśnej i Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej. We współorganizację włączyły się Rada Sołecka w Smolniku, Zespół Ludowy „Smolniczanie” i Ochotnicze Straże Pożarne z Szyszkowej, Pobiednej, Leśnej i Złotnik Lubańskich. Festiwal został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Barbary Zdrojewskiej.
Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Burmistrz Leśnej, Jan Surowiec. W części konkursowej udział wzięło 18 zespołów, w tym dwa zespoły z Czech. Poza konkursem wystąpiły nasze dwa zespołu ludowe „Łużyczanki” z Pobiednej i „Smolniczanie” ze Smolnika.
Festiwal prowadziła dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, Małgorzata Majeran-Kokott. Wydarzenia artystyczne na scenie oceniało jury w składzie: przewodnicząca Gabriela Gacek - absolwentka muzykologii, interesująca się historycznym i współczesnym obliczem polskiej muzyki ludowej, Dorota Okienko - muzykolog w Szkole Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu oraz Olga Chojak - wokalistka, muzyk, badaczka muzyki tradycyjnej różnych kultur.
Decyzją jury przyznane zostały następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienia: Rybniczanki z Rybnicy, Macieje z Ostroszowic, Balbiny z Polic, Izerskie Bogdanki z Mirska, Grodzianki z Grodźca.

W kategorii „zespół z towarzyszeniem kapeli”:
I miejsce: Dyszel ze Żmigrodu
II miejsce: Rząsinianki z Rząsin
III miejsce: Drzewiczanie z Kostrzyna

W kategorii „zespół pieśni i tańca”:
I miejsce: Lubin z Krzeczyna
II miejsce: Jutrzenka z Kruszyna
III miejsce: Pevak z Jindrichovic

W kategorii „inne”:
I miejsce: Kapela Jana Boduszka z Siemianic
II miejsce: Kapela Herbutów z Tomisławia
III miejsce: Novomestske trio z Novego Mesta
Nagrodę Grand Prix otrzymał zespół Dyszel ze Żmigrodu. Swojego wsparcia finansowego i organizacyjnego udzieliły następujące firmy i osoby: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne „ELTUR-SERWIS” Sp. z o.o. w Bogatyni, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu, Regina Lewandowska z Leśnej oraz Przedsiębiorstwo Miejskie „SYNERGIA” Sp. z o.o. w Leśnej. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w organizację IV Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie”. Dziękujemy również wszystkim osobom, które swą obecnością i pomocą sprawiły, iż przygotowanie i przeprowadzenie Festiwalu było przyjemnością i odbyło się bardzo sprawnie: pracownikom Urzędu Miejskiego w Leśnej, pracownikom Przedsiębiorstwa Miejskiego „SYNERGIA” Sp. z o.o. w Leśnej, Strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Szyszkowej, Pobiednej, Leśnej i Złotnikach Lubańskich, mieszkańcom Smolnika, sołectwu Kościelniki, sołectwu Szyszkowa, sołectwu Świecie oraz LUKS „KWISA” z Leśnej. Dziękujemy Panu Mariuszowi Drozdek ze Świecia za piękne rzeźby, które utworzyły malowniczą dekorację sceny. Z pełnym przekonaniem możemy i chcemy uznać wszystkie wymienione osoby, instytucje i firmy za Przyjaciół Festiwalu.
Festiwal został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Na wniosek Gminy Leśna oraz przy współpracy z miastami partnerskimi Jindrichowice pod Smrkem, Nove Mesto pod Smrkem udało się zorganizować Festiwal, który znów przyciągnął duże grono pasjonatów współczesnej muzyki ludowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytany 1467 razy