sobota, 13 grudzień 2014 12:26

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej

W dniu 6 grudnia 2014 roku w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbył się doroczny Kiermasz Bożenarodzeniowy. Do organizacji tego wydarzenia OKiS zaprosił lokalnych twórców, rady sołeckie, przedszkola i szkoły z gminy Leśna. W sobotni dzień od godz. 10:00 w domu kultury zrobiło się gwarno, rodzinnie i świątecznie. Ozdoby świąteczne, pachnące świece, ciasta i ciasteczka, barszcz i pierogi – wszystko to sprawiło, iż w powietrzu można było poczuć aurę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Spektakl teatralny inaugurujący Kiermasz został przygotowany przez uczniów i nauczycieli z Gimnazjum w Leśnej. Inscenizacja słowno-muzyczna pt. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja” wprowadziła wszystkich do krainy Elfów, którzy opowiadali o swojej ciężkiej pracy przy wyszukiwaniu, pakowaniu i doręczaniu prezentów dzieciom  na całym świecie. Pomimo ciężkiej pracy Elfy znalazły czas na radosne zabawy, śpiewy i tańce. W momencie, kiedy Śnieżynki ogłosiły przybycie oczekiwanego gościa, Elfy ruszyły na poszukiwanie. Okazało się, że Mikołaj utknął w kominie. Rezolutni i pracowici pomocnicy poradzili sobie szybko z tym problemem. Oprócz prezentów wyciągnięty z komina Mikołaj  wygłosił ciągle ważne i aktualne przesłanie. Uświadomił wszystkim dzieciom i dorosłym, jak ważny jest szacunek, życzliwość i otwartość wobec drugiego człowieka. Całe przedstawienie  wprowadziło wszystkich zgromadzonych w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Następnie na scenie wystąpili mali i duzi artyści z terenu naszej gminy. Zaprezentowały się niepubliczne przedszkola „Leśne Elfiki’ ze Smolnika, „Szyszkowa Polana” z Szyszkowej oraz „Tęczowa Dolina” z Leśnej oraz dzieci z Miejsko – Gminnego Przedszkola w Leśnej. Poza najmłodszymi uczestnikami Kiermaszu  na deskach sceny zobaczyć można było uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy  w Grabiszycach. Wystąpiły również grupy artystyczne działające przy OKiS: grupa taneczna ALTERNATYWA pod opieką Tomasza Gajewskiego, grupa wokalna ME-GUSTA pod kierownictwem Doroty Piotrowskiej, grupa gitarowa prowadzona przez Karola Kusibab. W repertuarze prezentowanym na scenie sali widowiskowej w tym dniu królowały kolędy, piosenki świąteczne i przedstawienia w nastroju zimowo-mikołajkowym. Widowisko na scenie prowadził Mikołaj Waldemar, który wypadł z kominka zainstalowanego na scenie sali widowiskowej. Każdy mógł spotkać się z Mikołajem w holu domu kultury, gdzie rozmawiał on z dziećmi i rozdawał słodkości. Można było również zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem i uścisnąć jego dłoń. Niezapomnianym wydarzeniem było spotkanie „na szczycie” dwóch Mikołajów, którzy postanowili uwiecznić ten fakt na pamiątkowym zdjęciu. W holu domu kultury pięknie prezentowały się kramy z pamiątkami i wypiekami. Można tu było spotkać: niepubliczne przedszkola „Szyszkową Polanę”, „Leśne Elfiki” i „Tęczową Dolinę”, Miejsko – Gminne Przedszkole w Leśnej, Panią Katarzynę Chudzińską z Farmy pod Wulkanem w Miłoszowie, artystki Ilonę i Iwonę Rokosz z Kotliny, Katarzynę Wickel z Leśnej, Radę Sołecką Złotnik Lubańskich, Radę Sołecką Zacisza, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Włosienia, Klub Seniora z Leśnej, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Smolniku, Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Grabiszycach, Gimnazjum w Leśnej. Każdy mógł  w tym magicznym dniu spróbować oferowanych pyszności, zakupić prezenty świąteczne, obejrzeć przygotowane prezentacje wykonanych ręcznie ozdób i dekoracji świątecznych.
Pracownice Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej częstowały wszystkich chętnych pysznym i gorącym barszczem oraz pierogami z kapustą i grzybami. Ponadto w kawiarence Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej prowadzone były warsztaty inspiracji świątecznych. Pod opieką animatorów każde dziecko mogło samodzielnie przygotować aniołki świąteczne, choinki i kartki o tematyce bożonarodzeniowej. Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej w imieniu wszystkich uczestników Kiermaszu bardzo dziękuje Wspaniałym Mikołajom, dzięki którym można było zorganizować Kiermasz i przygotować słodkie paczki dla dzieci. O przyjęcie podziękowań prosimy następujące osoby i instytucje:  Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, Pani Regina Lewadowska z Leśnej, Łużycki Bank Spółdzielczy w Lubaniu Oddział w Leśnej, Red-Graf Ewa Duchnik w Lubaniu, Przedsiębiorstwo Usługowe TOMKOP Tomasz Śliwiński w Stankowicach, Apteka Salus Ryszard Supel w Leśnej, Firma Eskimon Chłodnictwo Robert Browko we Wrocławiu, Pan Paweł Duchnik z Lubania, Restauracja „Zielony Piec” w Leśnej. Dziękujemy Gimnazjum w Leśnej za współorganizację Kiermaszu a wszystkim przedszkolom, szkołom oraz grupom za zaangażowanie we wspólne przedsięwzięcie. Podziękowania kierujemy również do Mikołaja Waldemara, który tego dnia towarzyszył dzieciom w Ośrodku Kultury i Sportu.
Kiermasz byl dofinansowany ze środków Miejsko- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej.
Już dziś zapraszamy za rok.

 

Czytany 1070 razy