wtorek, 03 listopad 2015 13:05

,,Święto Jabłka - Smakowite Powitanie Jesieni”

20 października br. w Ośrodku Kultury i Sportu  w Leśnej pod takim właśnie hasłem odbywały się warsztaty inspiracji artystycznych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Leśniański dom kultury odwiedziło bardzo dużo dzieci oraz osób dorosłych, którzy wspólnie wzięli udział w warsztatach. Głównym bohaterem październikowych warsztatów było Jabłko.

 

Najpierw dzieci zapoznały się z właściwościami, oraz korzyściami, jakie dają spożywane owoce, następnie przystąpiły do dekoracji jabłek metodą carvingu. Jabłko jest owocem, w którym możemy tworzyć przeróżne, wymyślne dekoracje  tj. sowy, łabędzie, jeżyki, różyczki, liście. Wystarczy odrobina wyobraźni i można stworzyć proste i eleganckie kompozycje do dekoracji potraw lub stołu. Patrząc na efekty pracy uczestników warsztatów, trudno było oprzeć się urokowi tych przepięknych wzorów. Dzięki wspólnej pracy ten dzień był dniem innym niż zwykły, dniem, o którym dzieci tak szybko nie zapomną i zostanie on w ich pamięci na dłużej jako dzień zdrowego podejścia do jedzenia owoców. Na buziach dzieci panował uśmiech i każde z nich pamiętało, aby zabrać ze sobą do domu przedmioty wykonane z jabłek. Drugim ważnym punktem imprezy był Konkurs Ciast - Jabłeczne Wypieki, w którym udział wzięło czternaście ciast, a jedno zaprezentowało się poza konkursem. Jak sama nazwa wskazuje warunkiem uczestnictwa w konkursie było sporządzenie wypieku, którego głównym składnikiem były jabłka. Do konkursu zgłosiły się tylko panie i jury oceniło, iż umiejętności uczestniczek były bardzo wysokie, a pomysłowość zwłaszcza, jeśli chodzi o wygląd i dekorację ciasta, była naprawdę nieograniczona. Jury miało więc trudne zadanie przed sobą. Oceny słodkości dokonywało jury w następującym składzie:
Gabriela Pijanowska - Zastępca Burmistrza Leśnej
Stanisław Marczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnej
Alicja Smolińska – Przewodnicząca Miejsko - Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej
Ryszard Makowiecki – Właściciel Piekarni w Leśnej O zwycięstwie decydowały nie tylko walory smakowe. Ciasta były również oceniane pod kątem estetycznym oraz za pomysłowość, jak i oryginalność wykonania. I miejsce zajęła Justyna Wickiel, zwyciężczyni otrzymała nagrodę w postaci miksera z misą obrotową, II miejsce uzyskała Krystyna Ludward z nagrodą w postaci wagi kuchennej, III miejsce  - Barbara Trałka, która w nagrodę otrzymała moździerz kuchenny. Pozostałe uczestniczki otrzymały w ramach wyróżnienia drobne upominki przydatne w domu.     W trakcie warsztatów odbyła się również degustacja ciast dla osób, które tego dnia brały udział w warsztatach. Zainteresowanie było ogromne a ciasta tak pyszne, że wszystkie niemal słodkości poznikały ze stołów w oka mgnieniu. Imprezie towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Wszystkim uczestnikom i gościom dziękujemy za udział i wspólną zabawę oraz zapraszamy do udziału w następnych przedsięwzięciach. A.J.R

 

Czytany 835 razy