środa, 02 grudzień 2015 20:39

NCK Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2015 w Leśnej

W związku z zakończeniem realizacji II części zadania w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2015, pragniemy poinformować, iż zrealizowane zostały następujące wnioski:

„Dolina Pereł – Historia w Obiektywie” Przemysław Kleszcz
„Rowerem przez gminę śladami historii pomników przyrody i rękodzielników” – Stowarzyszenie Razem możemy więcej Stankowice
„Taniec i kulinaria łączą pokolenia – zachować tradycję wsi” – Rada Sołecka Grabiszyce
„Tradycje wiecznie żywe” – Stowarzyszenia „Dzieci Przyszłością” Pobiedna
„Zróbmy to razem” – Mariola Szczepańska

Celem realizacji zadania było zwiększenie zainteresowania mieszkańców udziałem w życiu kulturalnym. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy z części I zadania jasno wynikło, iż brak jest oferty dla mieszkańców wiosek z terenu gminy Leśna. Łącznie w przedsięwzięciu wzięło udział blisko 400 osób. Realizacja 5 pomysłów przyciągnęła szeroką liczbę lokalnej społeczności do wspólnego spędzania czasu w aktywny sposób poprzez rozwój umiejętności manualnych, plastycznych, gastronomicznych i tanecznych. Ponadto prowadzone w ramach inicjatyw zajęcia, imprezy oraz wycieczki były alternatywą spędzania czasu wolnego w atrakcyjny sposób. Uczestnicy zdobyli wiedzę i poznali nowe techniki plastyczne, fotograficzne, kulinarne i taneczne. Udział w realizacji inicjatyw pozwolił uczestnikom zdobyć wiedzę nt. historii regionu oraz bogatych tradycji. Realizacja inicjatyw przyczyniła się do wzbogacenia oferty kulturalnej oraz dostosowania jej do potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnych. Realizacja przedsięwzięcia to dobre doświadczenie, zainteresowanie którym przerosło nasze oczekiwania.  Mimo że inicjatywa trwała tak krótko, udało się ukazać mieszkańcom choć namiastkę pomysłów, które można dalej kontynuować wśród społeczności lokalnej. Na organizację przedsięwzięcia Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej pozyskał środki finansowe z Narodowego Centrum Kultury w wysokości 21.858,66zł co stanowi 95% całości zadania.

Czytany 771 razy