poniedziałek, 11 styczeń 2016 17:30

To już 5 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Leśnej – padł rekord

Przez 4 poprzednie finały w Leśnej udało nam się wspólnie ze 130 wolontariuszami zebrać kwotę wysokości 40.293,84 zł. Leśniański Sztab wraz ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w realizację tego przedsięwzięcia liczył na kolejne sukcesy.

 

I  jak zwykle nie zawiedliśmy się. Od 8:15 w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbywały się odprawy wolontariuszy. Został pobity rekord liczebności z poprzednich lat, łącznie w finale WOŚP 2016 wzięło udział aż 53 wolontariuszy (dla porównania w roku 2015 było 35) ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, Gimnazjum w Leśnej, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Grabiszycach oraz Szkoły Podstawowej we Włosieniu oraz Gimnazjum w Platerówce.
Od godziny 9:00 do 18:00 kwestujących wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami w obecności nauczycieli oraz strażaków OSP z Leśnej można było spotkać na ulicach Leśnej. Największą kwotę do puszki WOŚP w wysokości 442,20 zł udało się zebrać Jakubowi Rdzanek, uczniowi  Gimnazjum we Włosieniu. W kawiarence OKiS prowadzony był punkt odpoczynku dla wolontariuszy oraz ich opiekunów. Podczas przerwy można było rozgrzać się gorącą herbatą, kawą lub posilić kanapkami i gorącą zupą.
Równolegle - bo od godziny 14:00 - rozpoczęliśmy część artystyczną na deskach sceny w sali widowiskowej OKiS. A tam na licznie zgromadzonych mieszkańców Leśnej czekały atrakcyjne występy. Program rozpoczął się występem gitarowym Burmistrza Leśnej Mirosława Markiewicza. Wspólnie z Karolem Kusibabem wykonali utwór „Chcemy być sobą” legendarnego zespołu Perfect. Następnie wystąpiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Dolina” z Leśnej, a po nich zaprezentowała się grupa wokalna ME-GUSTA działająca przy OKiS prowadzona przez Dorotę Piotrowską. W tym wyjątkowy dniu nie mogło zabraknąć występów uczniów z naszych miejscowych szkół. Gimnazjum w Leśnej przygotowało układy taneczne pod opieką Moniki Borkowskiej. O godzinie 16:00 do udziału w występach zostały zaproszone dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Leśne Elfiki”, a następnie tanecznym krokiem wkroczyła grupa ALTERNATYWA działająca przy OKiS, prowadzona przez Tomasza Gajewskiego. W późniejszych godzinach wystąpiło Miejsko –Gminne Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Leśnej - na scenie zaprezentowało się ponad 20 przedszkolaków w przedstawieniu „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Sala widowiskowa była pełna po brzegi. Występ najmłodszych aktorów sprawił, iż niejednemu widzowi zakręciła się łezka wzruszenia w oku. Na zakończenie zaprezentowała się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku. Młodzież przygotowały Małgorzata Michalik, Dorota Kusibab i Monika Hejda. Zaraz po nich zaprezentowała się gwiazda XXIV Finału WOŚP w Leśnej - zespół SALEN. Punktualnie o 20.00 - jak w całym kraju, tak i w Leśnej - oglądaliśmy „Światełko do nieba”.
Przez cały okres trwania niedzielnego Finału prowadzona była licytacja przedmiotów przekazanych przez mieszkańców Leśnej i nie tylko.  Łącznie zostało zlicytowanych 20 zestawów, dzięki temu udało się uzyskać kwotę o wartości 3.090,00zł. Najwyżej wycenionymi przedmiotami przez osoby licytujące okazały się: zestaw zimowy do utrzymania samochodu wraz z kołowrotkiem wędkarskim i gadżetami WOŚP oraz  spływ pontonowy ufundowany przez LUKS „KWISA” z Leśnej wraz z karnetem na zajęcia ZUMBY Tomasza Gajewskiego, bonem upominkowym na seans w saunie przekazany przez Studio Urody Beauty&Wellness Magdalena Dolińska z Leśnej i gadżetami WOŚP.
Dodatkowo w holu OKiS była możliwość pozyskania książek do domowych księgozbiorów. Pod akcją „Na ratunek książce” każda osoba za symboliczną kwotę przekazaną do puszki WOŚP mogła zabrać do domu książkę, a po jej przeczytaniu przekazać dalej kolejnemu czytelnikowi. Ta akcja zasiliła WOŚP kwotą 817,71zł. W tym roku pracownicy Domu Kultury i Biblioteki  wraz z Bogusławą Pulikowską – sołtys wsi Zacisze przygotowali miłą niespodziankę - możliwość skosztowania przepysznych ciast za ofiarowanie dowolnej kwoty na rzecz WOŚP. Dzięki tej akcji budżet XXIV Finału został zasilony kwotą bliską 550,00zł. Oba punkty – książkowy i z ciastami - prowadziły bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Leśnej, Elżbieta Grass oraz Bożena Kuryś.
Pobiliśmy rekord wszechczasów w Leśnej, w poprzednim roku zebraliśmy 11.081,17, a w tym  - 14.144,03zł oraz różne waluty, w tym także te już wycofane z obiegu. Kwota ta była najwyższą, którą udało się zebrać kiedykolwiek w naszej gminie. Ogromne podziękowanie kierujemy do szkół, przedszkoli oraz grup i zespołów działających przy OKiS za przygotowanie występów. Dziękujemy nauczycielom za organizację i sprawowanie opieki nad wolontariuszami. Ogromne podziękowania składamy Strażakom z OSP Leśna za pilnowanie ładu, porządku oraz bezpieczeństwa podczas całodniowego przedsięwzięcia. Ich obecność była niezastąpiona.
Bardzo dziękujemy Wojciechowi Krawiec za wspaniałe prowadzenie 24. Finału WOŚP w sali widowiskowej OKiS i stworzenie niezapomnianego klimatu radości i wzruszeń podczas całego niedzielnego dnia, a także za wsparcie, cenne wskazówki i serdeczny uśmiech. 
Dziękujemy mieszkańcom i wszystkim darczyńcom za przekazane przedmioty na licytację oraz za licytowanie przedmiotów i wsparcie XXIV Finału WOŚP. To dzięki Wam udało uzbierać się tak dużą kwotę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim jest zebranie kwoty, która podobnie jak w zeszłym roku zasili fundusze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Uzbierane pieniądze przeznaczone zostaną na rzecz oddziałów pediatrycznych i geriatrycznych.
Leśniański Sztab WOŚP bardzo serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej za osobiste zaangażowanie i obecność podczas niedzielnego Finału w Leśnej. Sztab w Leśnej: Joanna Pietras, Anna Zawisza – Paliwoda, Urszula Tylka, Kazimiera Majdańska

Czytany 1116 razy