czwartek, 07 styczeń 2016 09:52

Święto Szyszek i Pierników

W dniu 11 grudnia 2015r. w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbyła się kolejna edycja warsztatów inspiracji artystycznych pn. „Święto szyszek i pierników”.

Pomimo tego, że sklepy oferują nam mnóstwo dekoracji świątecznych, wciąż nic tak nie cieszy, jak te wykonane własnoręcznie. Szyszki to idealny materiał do stworzenia oryginalnych świątecznych dekoracji. Są naturalne i doskonale komponują się z choinką, zwłaszcza żywą. Łatwo z nich stworzyć nastrojowy, nieco leśny klimat, by w domu pojawił się sielski nastrój, tak pożądany w okresie świątecznym. Z przygotowanych szyszek uczestnicy warsztatów pod kierunkiem instruktorów z Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej i Biblioteki Publicznej wykonali choinki – te powstawały z okazałych szyszek sosnowych, do których należało przykleić kolorowe koraliki lub kuleczki z plasteliny imitujące bombki. Inne szyszki - po udekorowaniu ich kolorowymi piórkami - były ptakami: łabędziem, sową, wróbelkiem, a po dodaniu wstążek tworzyły piękne girlandy, które mogą zdobić okna mieszkań.

Sama szyszka jest przeurocza i dlatego wystarczyło trochę inwencji twórczej, aby powstał z niej szyszkowy skrzat ze sznurkowymi nogami i rękami, ozdobiony ciepłym szalem oraz wielką czapką, z butami z żołędziach czapeczek. Osoby, które wykonały przedmioty z szyszek przechodziły do drugiego stanowiska, do którego przyciągały wyglądem oraz korzennym zapachem pierniczki w kształcie choinki, renifera i gwiazdki. Zwłaszcza dzieci, choć nie zabrakło i dorosłych, z ogromnym zapałem zabrały się do ozdabiania pierników kolorowym lukrem, wykazując przy tym ogromne zdolności plastyczne. Ta super zabawa w cukiernika przysporzyła dzieciom wiele radości, a pierniczki znikały z koszyków w mgnieniu oka. I za chwilę cieszyły oko kolejnym, nowym pomysłem. Uczestnicy w nagrodę za udział w warsztatach zabrali  do swoich  domów  własnoręcznie wykonane szyszkowe dzieła oraz ozdobione pierniki. Głównym założeniem zajęć była integracja dzieci oraz zaangażowanie rodziców i opiekunów we wspólną pracę artystyczną w tym przedświątecznym okresie Bożego Narodzenia. I to się udało, ponieważ w świątecznych warsztatach wzięło udział ponad 80 osób – dzieci i dorosłych, zaś w całym projekcie uczestniczyło ponad 300 osób. Były one zwieńczeniem całorocznego cyklu warsztatów inspiracji artystycznych, organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, przy współfinansowaniu ze środków Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej.

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom, którzy brali udział we wszystkich warsztatach, jak również Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej za udzielone wsparcie, które bardzo pomogło w przygotowaniu tego całorocznego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję na kontynuowanie tego rodzinnego projektu w 2016r., tak aby mali i duzi mieszkańcy naszej gminy mogli poczuć się choć przez chwilę wielkimi artystami.

U.Tylka

IMG2348
IMG2347
IMG2356
IMG2357
IMG2356
IMG2351
IMG2356
IMG2356
IMG2359
IMG2360
IMG2362
IMG2363
IMG2365
IMG2366

Czytany 1011 razy