czwartek, 02 kwiecień 2015 17:19

Kiermasz Wielkanocny w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej

W dniu 21 marca 2015r. w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbył się Rodzinny Kiermasz Wielkanocny. Do współpracy przy organizacji tego przedsięwzięcia zaproszone zostały przedszkola, szkoły i inne placówki z gminy Leśna.

 

W sobotni dzień w godzinach od 1000 do 1500 w domu kultury było bardzo gwarno i radośnie. W powietrzu czuć było aurę rozpoczynającej się tego dnia kalendarzowej wiosny. Przedszkola i szkoły prowadzone przez Gminę Leśna, przedszkola niepubliczne oraz Zespół Placówek Resocjalizacyjnych ze Smolnika i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy we Włosieniu przygotowały prezentacje wykonanych ręcznie przez uczniów ozdób oraz dekoracji wielkanocnych. Każdy przedmiot był unikatowy, jedyny w swoim rodzaju i dopracowany w najmniejszym szczególe. Swój dorobek twórczy zaprezentowali również Katarzyna Chudzińska z Miłoszowa, Mariusz Drozdek ze Świecia oraz Barbara Oskierko z Pobiednej. Dodatkowo szkoły i przedszkola oraz Rady Sołeckie Zacisza i Złotnik Lubańskich przygotowały przepyszne wypieki świąteczne, które cieszyły się niezwykłą popularnością.  Pracownicy Ośrodka Kultury i Sportu przeprowadzili warsztaty inspiracji wielkanocnych dla dzieci. Każde dziecko mogło pod okiem instruktorów wykonać zajączki, kurczaczki, wielkanocne pisanki i bukszpanowe drzewka świąteczne. Podczas Kiermaszu funkcjonowało również stoisko profilaktyczne, na którym można było zapoznać się z ulotkami profilaktycznymi i porozmawiać na ważne i nurtujące tematy dotyczące profilaktyki uzależnień.
Tego dnia byli z nami również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu oraz z Komendy Policji w Leśnej, którzy przygotowali stanowisko edukacyjne mające na celu przybliżyć uczestnikom kiermaszu zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Dodatkowo na stoisku prezentowano sprzęt i specjalny ubiór policyjny, który każdy mógł przymierzyć i poczuć się jak prawdziwy policjant. Odwiedził nas tego dnia również policyjny LEW - duża maskotka, która przechadzała się między uczestnikami i z którą każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia. Zwłaszcza dla dzieci było to niezwykłe doświadczenie. Policjanci umożliwili również wszystkim zainteresowanym osobom obejrzenie od środka prawdziwego auta policyjnego, a nawet uruchomienie sygnału dźwiękowego w aucie.
Ten dzień obfitował w wiele ciekawych przeżyć. W sali numer 15 w domu kultury odbywała się akcja Fundacji DKMS „Dzień Dawcy Szpiku”, podczas której zarejestrowało się 49 potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Część artystyczną Kiermaszu w sali widowiskowej zainaugurowała młodzież z Gimnazjum w Leśnej, która zaprezentowała niezwykle wymowny i pełen mocnych przeżyć spektakl profilaktyczny „MUR”. Następnie na scenie zagościła wiosna i Święta Wielkanocne. Wystąpiły liczne grupy dzieci z niepublicznych przedszkoli: „Leśne Elfiki” ze Smolnika oraz „Tęczowa Dolina” z Leśnej. Wystąpiły również dzieci z Miejsko – Gminnego Przedszkola w Leśnej. Na deskach sceny zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Grabiszycach oraz grupy działające przy OKiS: pod opieką Tomasza Gajewskiego - grupa taneczna ALTERNATYWA, Doroty Piotrowskiej - Grupa wokalna ME-GUSTA. W repertuarze prezentowanym na scenie sali widowiskowej w tym dniu królowały świąteczne i wiosenne piosenki oraz przedstawienia w nastroju wielkanocno-wiosennym. Występujące dzieci zostały obdarowane słodkimi cukierkami. Widowisko na scenie prowadził Waldemar Kleszcz, któremu składamy serdeczne podziękowania za osobiste zaangażowanie w ten świąteczny projekt.
Wsparcia finansowego w realizacji przedsięwzięcia udzielił Pan Łukasz Lassak - Firma LASS-BUD z Miłoszowa. Ponadto projekt współfinansowany był ze środków Miejsko - Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej.
Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej bardzo dziękuje za współpracę przedszkoli, szkół, placówek oraz grup działających przy OKiS i Radom Sołeckim z Zacisza i Złotnik Lubańskich oraz lokalnym artystom. Już dziś zapraszamy za rok.
M.S.

 

 

Czytany 1243 razy