środa, 08 maj 2013 11:44

222. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja 2013 roku w Kościele pw. Chrystusa Króla oraz w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbyły się uroczystości z okazji 222. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zorganizowane przez Burmistrza Leśnej, Jana Surowca oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Leśnej, Waltera Straszaka.

Pierwsza oficjalna cześć obchodów rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Leśnej, której przewodniczył ksiądz dziekan Jan Dąbski, Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela. Na Mszy obecne były władze Gminy Leśna, radni Rady Miejskiej Leśnej, poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeciu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobiednej, Koła Łowieckiego GWIZD, Klubu Honorowych Dawców Krwi w Leśnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Sybiraków w Leśnej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku,  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pobiednej, a także mieszkańcy naszej gminy. Po Mszy Świętej odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych oraz mieszkańców ulicami miasta na dalszą część obchodów do Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej.
Druga część uroczystości na Sali widowiskowej rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych oraz powitania zebranych gości w imieniu organizatorów. Następnie głos zabrał Jan Surowiec, Burmistrz Leśnej. Po części oficjalnej zaproszono zebranych gości do obejrzenia programu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów i nauczycieli Gimnazjum w Leśnej. Obejmował on m.in. recytację wierszy oraz utwory wokalne. Utwory śpiewane tworzyły most miedzy historią, a współczesnym postrzeganiem narodowości. W podziękowaniu za wspaniały występ, młodzi artyści otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej słodki upominek, Walter Straszak serdecznie dziękował Dyrektor Gimnazjum oraz nauczycielom za trud i poświęcenie w przygotowanie części artystycznej. W holu Ośrodka Kultury i Sportu przygotowano dodatkowo wystawę poświęconą historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja wykonaną przez Bibliotekę Publiczna w Leśnej. 
K.W A.Z-P

 

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii.

 

Czytany 862 razy