środa, 08 sierpień 2012 19:35

Relacja z IX MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ ORKI KONNEJ, 29.07.2012 r

29-go lipca już po raz dziewiąty w Złotym Potoku (woj. dolnośląskie) odbył się „Międzynarodowy Turniej Orki Konnej”. Do rywalizacji o Złoty Lemiesz stanęło dziewięciu oraczy. Czterech z nich orało zaprzęgiem parokonnym a pozostali zaprzęgiem pojedynczym. Warunki na wyznaczonych działkach były w tym roku bardzo ciężkie ze względu na burzę i silne opady deszczu dzień wcześniej, jednakże wszyscy poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem doskonale.

Komisja w składzie Tadeusz Baranek, Eugeniusz Stożek i Tomasz Zagiczek oceniała m.in. prostoliniowość, głębokość i dokładność wyorania bruzd grzbietu, ukształtowanie powierzchni i jakość grzbietu, wygląd zaoranej powierzchni, przykrycie resztek roślinnych, zagłębianie i wyciąganie pługa,  jakość bruzdy końcowej, zgodność granic orki z bocznymi granicami pola oraz harmonię współpracy oracza z zaprzęgiem. Zdobywcą Złotego Lemiesza w 2012 roku w kategorii zaprzęgów parokonnych został Axel Geide z Niemiec. Ciekawostką jest to, iż zawodnik ten orał końmi polskiej hodowli gdzie jednego z nich wygrał w Złotym Potoku w jednym z poprzednich konkursów orki. Srebrny Lemiesz i drugie miejsce zajął Edward Sinkowski z Rogoźnicy orzący parą koników polskich a na trzecim miejscu uplasował się Bogdan Zwoliński z Kościelnika ze swoją siwą parą klaczy. W kategorii zaprzęgów pojedynczych pierwsze miejsce wywalczył Zbigniew Rebejko z Chmielenia z klaczą Diana, Srebrny Lemiesz przypadł Władysławowi Minko (koń: Aria), który uzyskał tylko jeden punkt mniej od zwycięzcy. Brązowy Lemiesz „wyorał” w tym roku Jerzy Torączak ( koń: Kaszmir).


Podczas „IX Międzynarodowego Turnieju Orki Konnej” odbyły się również II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Lubańskiego w Ujeżdżeniu gdzie triumfowała Karolina Hryciuk na klaczy Canada. W konkursie pod nazwą Konikoniada (ścieżka zręcznościowa dla koników polskich) na najwyższym stopniu podium stanęła Joanna Chyłek ze Stadniny Izery Stankowice. Konikoniada z roku na rok przyciąga coraz to liczniejszą rzeszę uczestników i w tym roku mieliśmy ich już dziewięciu co bardzo cieszy ponieważ jest to bardzo widowiskowa konkurencja.

W trakcie trwania turnieju rozegrano również VIII Turniej Jeździecki dla dzieci Specjalnej Troski połączony z konkursem dla najmłodszych Jeździeckie debiuty. Połączenie tych dwóch konkursów miało na celu integrację dzieci i młodzieży i pokazało, że był to strzał w dziesiątkę gdyż wszyscy mali uczestnicy świetnie się wspólnie bawili. Jako dwie ostatnie konkurencje podczas „IX Międzynarodowego Turnieju Orki Konnej” rozegrano IV Amatorskie Zawody w Powożeniu oraz II Otwarte Mistrzostwa Kobiet w Powożeniu. Mimo, iż zawody powożeniowe rozgrywane były w strugach deszczu nic nie straciły na swojej atrakcyjności a zawodnicy dzielnie walczyli do samych celowników.
Szczegółowe wyniki ze wszystkich rozegranych tego dnia konkursów zamieszczamy poniżej.

IX MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ ORKI KONNEJ, 29.07.2012r - WYNIKI

Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do Galerii lub kliknij tutaj.

Opracowała:
J. Mularczyk
KJ Jedenastka Izerska

Czytany 1269 razy