+48 75 72 11 579 okis@lesna.pl
A- A A+

45 lat Domu Kultury

W 2021 roku obchodzimy 45-lecie działalności domu kultury w Leśnej. W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Dolwis” wybudowały na potrzeby swoich pracowników nowy budynek „Dom Kultury”. Budynek został wybudowana na podstawie powtarzalnej  dokumentacji „Typowy Dom Kultury”, którą w 1964 roku opracowało Miastoprojekt Stolica-Wschód Warszawa. Był to typowy projekt z przeznaczeniem  jako dom kultury z salą widowiskową kinowo-teatralną dla 300 osób. Pierwszą adaptację projektu na potrzeby Zakładowego Domu Kultury Z.P.J. „Dolwis” Leśna k/Lubania przeprowadziło w roku 1969 Biuro Studiów Budownictwa Miejskiego Warszawa. W roku 1974 przeprowadzono ostateczną adaptację dla 200 osób wraz z projektem wnętrz.

2 października 1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury w Leśnej, w którym uczestniczyli: Stanisław Ciosek I-szy Sekretarz KW PZPR w Jeleniej Górze, Krystyna Kamieńska-Siuta  V-ce Wojewoda Jeleniogórski, Emilia Mańkowska Naczelnik Miasta i Gminy w Leśnej oraz Stanisław Konat I-szy Sekretarz KMiG PZPR w Leśnej. Pierwszym dyrektorem domu kultury został Marian Kulicki.

W 1990 roku dotychczasowy właściciel Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Dolwis” Leśna przekazały dom kultury w formie porozumienia Urzędowi Miasta i Gminy Leśna. W 1998 roku nastąpiło połączenie dwóch jednostek: Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, z których powstał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Obecnie funkcjonujący w gminie Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, jako samorządowa instytucja kultury, został utworzony w 2000 roku, a jego siedzibą do dnia dzisiejszego jest budynek domu kultury.

Celem działalności domu kultury w Leśnej jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokającej potrzeby kulturalne mieszkańców gminy Leśna oraz upowszechnianie i promocja kultury lokalnej. W ciągu 45 lat swojej działalności dom kultury oferował bogatą propozycję działań kulturalnych skierowanych do mieszkańców reprezentujących wszystkie grupy wiekowe skupiając się głównie na:

  • organizowaniu różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowanie poprzez sztukę,
  • stwarzaniu warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz folkloru,
  • organizowaniu imprez artystycznych w budynku oraz w plenerze,
  • współpracy z zespołami muzycznymi, folklorystycznymi,
  • współpracy ze szkołami i instytucjami,
  • promowaniu Gminy w powiecie, województwie i  kraju poprzez różne konkursy.

W stałej ofercie działalności domu kultury na mieszkańców gminy działały zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, instrumentalne, fotograficzne, malarskie, teatralne. Przez wiele lat prężnie funkcjonowała w domu kultury modelarnia założona przez Jerzego Trzaskacza. W jednej z sal znajdowała się Kawiarnia otwarta dla mieszkańców, jako miejsca spotkań, pogawędek, dancingów i obchodów różnych uroczystości.

Dom kultury prężnie działa od czasów jego powstania poprzez różnego rodzaju działania edukacyjne i kulturalne skierowane do mieszkańców gminy Leśna. Najważniejsze wydarzenia organizowane przez kadrę jako imprezy cykliczne to m.in. Jesień Leśniańska, Abstynencki Festiwal Muzyczny, Swojskie Granie, Tama, Piesze Wędrówki, Dożynki Gminne. W domu kultury odbywały się też przeglądy muzyczne czy taneczne. Z racji połączenia się dwóch instytucji, sportowej i kulturalnej, organizowane były również turnieje piłki nożnej zakładów pracy, turnieje piłki siatkowej i tenisa stołowego. We współpracy z Sołectwami, Państwową Strażą Pożarną, Policją, szkołami, przedszkolami, Urzędem, organizacjami pozarządowymi organizowane są przez dom kultury różne imprezy tematyczne.

Często w imprezach organizowanych przez dom kultury uczestniczyły znane osoby oraz zespoły m.in. odwiedzili Leśną: Izabela Trojanowska, Mieczysław Szcześniak, Stanisław Sojka, Sławek Wierzcholski, Kasia Moś, Anna Karwan, Piotr Fronczewski, Alosza Awdiejew, Jacek Lech, Szymon Wydra, Małgorzata Ostrowska oraz zespoły: Wilki, Zorba, Gang Olsena, TSA, Dżem, Krywań, Test, Homo-Homini, Pro Contra, Tercet egzotyczny.

W 1945 roku działalność artystyczną rozpoczęła Orkiestra Dęta przy ZPJ Dolwis, która próby oraz występy wykonywała w domu kultury pod batutą kapelmistrzów: Paweł Gogoliński, Edmund Łaska, Józef Dąbek do roku 1994.

W latach 1990 – 2015 funkcjonowało w domu kultury kino „Relax”. Do prezentacji filmów używane były projektory AP-51x (posiadające latarnię ksenonową) na taśmę 35 mm produkowane w latach 70-tych XX w. przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne PREXER - polskie przedsiębiorstwo, w latach 70. i 80. XX wieku wchodzące w skład zjednoczenia PREDOM. ŁZK były jedynym w Polsce producentem projektorów filmowych.

Przed powstaniem kina utworzony został w 1978 roku, działający przez ok. 10 lat przy domu kultury, Dyskusyjny Klub Filmowy „Do-Ba”.

Zachęcamy mieszkańców do wspomnień związanych z 45-letnią działalnością domu kultury w Leśnej poprzez dzielenie się z nami zdjęciami czy informacjami ważnymi historycznie dla domu kultury oraz jego działalności kulturalnej i edukacyjnej. W obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 prosimy o kontakt z nami poprzez e-mail, facebook oraz telefonicznie. Jak zostanie przywrócona w pełni działalność domu kultury będziemy organizować cykliczne spotkania mieszkańców w celu tworzenia albumu pamiątkowego z 45 lat działalności domu kultury. Liczymy na aktywność mieszkańców w współtworzeniu historii domu kultury poprzez pamiątki, zdjęcia, wspomnienia itp.

dom kultury

 

dk1

 

dk2

 

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej. Wszystkie prawa zastrzeżone, 2020.