Łużyczanki

Zespół powstał z "potrzeby serca" członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w lipcu 2007 r. podczas wykonywania wieńca dożynkowego na Dożynki Gminne, które odbyć się miały w Pobiednej. I tak przy akompaniamencie akordeonisty - Janka Żmudy ze Świecia powstawał wieniec dożynkowy i ...zespół.
Debiut odbył się w dniu 8 września 2007 r. W zespole było wówczas 12 osób, razem z akordeonistą.
Śpiewali w nim: Janina Dziedziel, Krystyna Gołpyś, Teresa Kęska, Ewa Kotlińska, Weronika Kotlińska, Ewa Kujawiak, Krystyna Kujawiak, Sabina Labiszak, Krystyba Rypicz, Adela Struk i Lucjan Mokrzycki. Skład zespołu ulegał zmianie i w chwili obecnej jest w nim 17 osób + 4 osobowa kapela. Członkami zespołu są mieszkańcy Pobiednej, Wolimierza, Świecia i Świeradowa Zdroju-Czerniawy.
Nazwa zespołu pochodzi od nazwy potoku, który płynie przez miejscowości, w których mieszkają członkowie zespołu, czyli Łużycy. Piosenki śpiewane przez zespół pochodzą z różnych regionów Polski. Kierownikiem zespołu jest Teresa Kęska.
Zespół bierze udział w wielu imprezach, występując z wielką przyjemnością tam, gdzie jest zapraszany.
22 września 2008 roku zespół gościł Ekipę Radia Wrocław i nagrał swoje piosenki do konkursu w Jesiennej Edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Konkurs trwał 3 miesiące, a jego finał był 28 grudnia 2008 r. W tym konkursie rywalizowaliśmy z 12 zespołami z województwa dolnośląskiego (liczyła się ilość oddanych na dany zespół głosów i sms-ów). I wygraliśmy ten konkurs! Zdobyliśmy rekordową ilość głosów - 11 382. W nagrodę 15 marca 2009 roku w Sali Koncertowej Radia Wrocław nagraliśmy swoją płytę. Od tego czasu występowaliśmy na bardzo wielu imprezach. W sierpniu 2009 r. zostaliśmy zaproszeni do Strzegomia na ''Międzynarodowy Festiwal Folkloru'', gdzie gościliśmy 2 dni, a we wrześniu 2009 r. nasz zespół prowadził Obrzęd Dożynkowy na Dożynkach Wojewódzko-Diecezjalnych w Sulikowie.

Aktualny skład osobowy zespołu:
1. Adamowska Małgorzata
2. Adamowski Leszek
3. Chomiak Regina
4. Chomiak Ryszard
5. Dziedziel Janina
6. Marian Szlak
7. Gołpyś Krystyna
8. Kasprzycka Barbara
9. Kęska Teresa - kierownik zespołu
10. Kęska Kazimierz
11. Kotlińska Ewa
12. Kotlińska Weronika
13. Kujawiak Ewa
14. Kujawiak Krystyna
15. Labiszak Agnieszka
16. Labiszak Sabina
17. Mokrzycki Lucjan
18. Pawłowski Jerzy - kierownik muzyczny
19. Struk Adela
20. Pupa Włodzimierz
21. Zajączkowska Olga Kontakt e-mail z zespołem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. : 509 861 995

 

Czytany 6416 razy
Więcej w tej kategorii: « SMOLNICZANIE LUKS KWISA »