LUKS KWISA

Historia klubu rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy to Alicja i Jerzy Stanuchowie zakładają sekcje kajakową w Leśnej. Pierwsi trenujący zawodnicy i zdobywający medale na imprezach mistrzowskich to: Tymiński Robert, Jaworowicz Marek, Sztuba Bogdan, Krukowski Jarosław, Choiński Zdzisław, Michalik Waldemar, Wilczyńska Ewa, Pępkowska Małgorzata, Krakowiak Cezary.

Po pięciu latach pracy, uwieńczonymi wieloma wspaniałymi sukcesami, trenerzy Stanuchowie w 1982 roku wyjeżdżają z Leśnej do rodzinnego Nowego Sącza. Po ich wyjeździe sekcja przez kolejne pięć lat boryka się z wieloma trudnościami. Poszukiwanie przez Zarząd klubu nowego trenera nie przynosi pozytywnego rezultatu. Krótko sekcję prowadzi były zawodnik Bogdan Dąbrowski. Przez pewien okres sekcja przeżywa powolny upadek i postępuje nieuchronne zawieszenie jej działalności. W tym okresie zawodnicy niejednokrotnie organizują sami wyjazdy na zawody, a na treningach, trenują sami bez szkoleniowca.

W 1988 roku Bogdan Sztuba jeden z najzdolniejszych wychowanków trenerskiego duetu Stanuchów, podejmuje się trudu przejęcia i poprowadzenia sekcji. Dokonuje naboru nowych adeptów kajakarstwa górskiego i rozpoczyna pracę od podstaw. Przez następne trzy lata boryka się z problemami finansowymi, a na zawody jeździ z zawodnikami różnymi środkami transportu.

W roku 1995 sekcja ma już zawodników w kadrze Polski Juniorów, którzy startują na Mistrzostwach Europy Liptovski Mikulasz.

Z Ireneuszem Kielerem (pierwszy od lewej)Rok 1996 pierwszy wielki sukces, zawodnicy zdobywają Mistrzostwo Polski w zjeździe na rzece Białce w konkurencji Kz 1 x 3, bracia Sztuba Bogdan i Jacek, Kieler Ireneusz. 25 listopada 1996 r. w wypadku samochodowym ginie nasz wspaniały kolega, zawodnik i przyjaciel, Kieler Ireneusz. Był jednym z najlepszych zjazdowców w Polsce, zdobywca ośmiu medali na Mistrzostwach Polski. W związku z tym, ku pamięci Irka corocznie organizujemy OGÓLNOPOLSKIE REGATY SLALOMOWE DZIECI i WETERANÓW im. IRENEUSZA KIELERA.

W kolejnych latach odnosiliśmy i po dziś dzień odnosimy liczne sukcesy. Nasi wychowankowie byli lub są reprezentantami Polski zarówno w spływie kajakowym jak i nowej dyscyplinie kajak-polo, w której już w 1997 roku odnieśliśmy sukces w postaci powołania do kadry Polski naszego najlepszego zawodnika Jacka Sztuby.

Jesteśmy sekcją, której cele statutowe służą upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży. Jednocześnie realizujemy zadania w zakresie kultury fizycznej, korzystając z pomocy samorządów i jednostek poza terytorialnych. Przez trzydzieści lat istnienia sekcji staraliśmy się budować coraz to mocniejsze fundamenty i w dalszym ciągu starajmy się, aby Leśna była zauważana na mapie naszego kraju.

Ogromne podziękowanie dla Zarządu Klubu, komisji rewizyjnej, społeczników, oraz rodziców za poświęcony czas i organizowanie życia sportowego w naszym mieście, niejednokrotnie z własnych środków.Niemniej zapraszamy wszystkich, którzy mają takie możliwości do wspierania nasze działalności poprzez przekazywanie 1% podatku dochodowego na rzecz naszego klubu. Więcej informacji o możliwości wspierania naszej działalności znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.

Strona internetowa: www.kwisa.eu

Czytany 6013 razy
Więcej w tej kategorii: « Łużyczanki